Stare meble w nowoczesnym wnętrzu? Sprawdź 5 kreatywnych pomysłów

28 lutego 2022

Nie od dziś wiadomo, że przeciwieństwa się przyciągają. Ta maksyma dotyczy nie tylko ludzkich charakterów, lecz także kontrastowych zestawień w urządzaniu mieszkań. W ostatnich latach wśród trendów wnętrzarskich króluje łączenie w jednym pomieszczeniu stylu nowoczesnego z akcentami retro – mogą to być klimatyczne ryciny na ścianach, wyeksponowanie detali w starym budownictwie lub… renowacja starych mebli! W tym artykule skupimy się właśnie na tym, jak odnowić stare meble, by dać im drugie życie.

Z artykułu dowiesz się:

  • Jakie są korzyści z renowacji starych mebli?
  • Jak odnowić stare meble na 5 różnych sposobów?
  • Jak pomalować stare meble?

Renowacja starych mebli – piękny vintage, zero waste i sposób na oszczędności remontowe

Pamiątkowy kredens po babci, stołek barowy z nieistniejącej już knajpy, a może charakterystyczne szkolne krzesełko z drewna? Miłośnicy klimatów vintage nie wyobrażają sobie mieszkania bez takich akcentów. Dodatkowo rosnący w siłę trend zero waste zachęca do odnawiania starych mebli – dzięki temu możesz nie tylko zyskać intrygujący dodatek, którym będą zachwycać się goście, lecz także… zaoszczędzić pieniądze na remont.

Wiadomo – żaden budżet nie jest z gumy i czasem po prostu trzeba przyciąć wydatki. Ważne jednak, by robić to z głową! Nigdy nie warto oszczędzać na elementach bazowych, które mają służyć przez lata i które trudno wymienić. Dlatego jeśli musisz wybierać, zdecydowanie rozsądniej będzie zainwestować np. w wysokiej jakości podłogi drewniane lub solidne drzwi wewnętrzne, a za to spróbować poszukać tanich mebli – niekoniecznie z sieciówki czy marketu! Stare meble za darmo (lub za symboliczne kwoty) znajdziesz np. na grupach na Facebooku, portalach typu OLX, pchlich targach, a nawet… w altanach śmietnikowych. Szerzej pisaliśmy o tym w artykule Meble używane – gdzie ich szukać i na co uważać? Teraz pora przejść do następnego etapu, czyli tego, jak odnowić stare meble.

Stare meble w nowoczesnym wnętrzu? Sprawdź 5 kreatywnych pomysłów

Pomysły na odnawianie starych mebli

Udało Ci się wyszperać stare meble na strychu dziadków lub zdobyć je od kogoś, kto chciał się pozbyć „niepotrzebnych gratów”? A może szykujesz się do odświeżenia mieszkania i nie wiesz, co zrobić ze starymi meblami, które niby ciągle są dobre, ale już trochę się opatrzyły? Nie wyrzucaj takich skarbów – mogą stać się prawdziwą ozdobą nowoczesnego wnętrza. Oto kilka pomysłów, jak zagospodarować stare meble do renowacji:

  • Przywrócenie dawnej świetności

Najbardziej klasycznym pomysłem na odnowienie starych mebli jest zminimalizowanie śladów wcześniejszego użytkowania. Nadgryzione zębem czasu meble ze starego drewna czasem wystarczy oszlifować i na nowo zabejcować lub pokryć odpowiednim lakierem. Możesz wybrać produkt przezroczysty lub w naturalnych odcieniach drewna. Ta metoda sprawdzi się, jeśli chcesz stworzyć wnętrze stylizowane na stare, z zachowaniem charakteru retro i bez kolorowych rewolucji.

  • Pomalowanie starych mebli lub ich elementów na nowy kolor

Możliwości odnawiania starych mebli nie kończą się jednak na odświeżaniu ich oryginalnego koloru. W dzisiejszych czasach na rynku dostępnych jest tyle rodzajów i odcieni farb do drewna, że swoje skarby vintage możesz odmienić nie do poznania. Jednym z ciekawszych pomysłów są np. krzesła w różnych stylach i kolorach – każdy członek rodziny może mieć swoje ulubione. Jak pomalować stare meble, by tchnąć w nie nowe życie? Do odważnych świat należy! Postaw na klasyczny biały albo wybierz kontrastowy kolor, np. pastelowy turkus, energetyczny żółty czy szalony koralowy. Możesz potraktować nim cały mebel lub tylko jego elementy: drzwiczki, nóżki albo korpus. Malowanie mebli to również ciekawy sposób, by wprowadzić do wnętrza kolory roku – dzięki temu co parę lat można odświeżać mieszkanie bez dużych nakładów finansowych.

Co ciekawe, w ten sposób odnowisz nie tylko stare meble drewniane. Podobny zabieg da się wykonać również na „mniej szlachetnych” egzemplarzach. Jeśli np. zastanawiasz się, jak odnowić stare meble kuchenne z okleiny (bo np. kupiłeś mieszkanie z rynku wtórnego, a styl poprzednich lokatorów jest nie do końca w Twoim guście), sięgnij po farbę – kilka warstw białej, greige czy kremowej sprawi, że ciemna, siermiężna kuchnia pamiętająca poprzednią epokę zmieni się w jasne i nowoczesne pomieszczenie.

  • Nowe detale w starych meblach

Co jeśli nie malowanie? Meble w starym stylu, jeśli są w dobrym stanie, czasem wymagają jedynie lekkiego tuningu. Nieraz wystarczy wymienić uchwyty, nóżki czy tapicerkę. Ponownie możesz się tu zdecydować na klasyczną spójność lub kontrastowe rozwiązania – np. różne gałki w szufladach, kolorowe nóżki do komody albo dorobienie fantazyjnych wzorków na drzwiczkach.

  • Nowe zastosowanie starych mebli

Drugie życie starych mebli może też polegać na nadaniu im nowej funkcji. Przykład? Oldschoolowa komoda jako szafka pod umywalkę, wysoki stołek jako kwietnik, stary kredens jako szafka na buty… Jeśli rozpiera Cię kreatywność, przerabianie starych mebli może być świetnym sposobem, by ją skanalizować.

  • Wykorzystanie elementów do tworzenia niebanalnych połączeń

Jeżeli mebel w całości nie nadaje się już do użytku, nie potrzebujesz go lub szukasz tylko detalu, który będzie kropką nad „i” w Twoim wnętrzu, nie wahaj się wybierać i miksować. Zdobione wezgłowie łóżka może posłużyć za oparcie ogrodowej ławki, oryginalne uchwyty z komody bibliotecznej możesz zamontować w szafkach w łazience, a szuflady komody ustawione w pionie sprawdzą się w roli nocnych szafek – wystarczy dodać im nóżki i półkę w środku.

Jak pomalować stare meble? To proste

Marzy Ci się nowoczesny salon ze starymi meblami, do których chcesz dodać swoje trzy grosze? Pomalowanie starych mebli to nic trudnego.

  1. Rozłóż meble na kawałki, wykręć uchwyty, drzwiczki, zawiasy etc.
  2. Jeśli będziesz malować tylko elementy mebli, np. fronty, lub odnawiasz mebel np. z przeszkleniami, zabezpiecz taśmą miejsca łączenia.
  3. Przed przystąpieniem do malowania powierzchnie mebli z okleiną należy dokładnie wyszorować (np. wodą z mydłem lub płynem do naczyń) i odtłuścić (np. benzyną ekstrakcyjną). W wypadku starych mebli drewnianych powierzchnię należy zeszlifować za pomocą papieru ściernego i położyć warstwę gruntu do drewna.
  4. Następnie możesz już przystąpić do malowania. Dużo zależy tu od rodzaju farby, jaką wybierzesz, jednak przeciętnie na pomalowanie starych mebli potrzeba 2, 3, a czasem 4 warstw produktu, nakładanych w odpowiednich odstępach czasu (zgodnie z instrukcją). Większe powierzchnie najwygodniej malować wałkiem, detale, dekory czy żłobienia, których w starych meblach może być sporo – pędzelkiem.
  5. Na koniec opcjonalnie można pokryć całość warstwą lakieru, ale nie jest to konieczne.
  6. Przed ponownym zmontowaniem mebli zaczekaj, aż farba dobrze się utwardzi.

I gotowe! Malowane stare meble zyskały drugie życie, a Twój dom – nowoczesne wykończenie bez dużych nakładów finansowych.