Meble używane – gdzie ich szukać i na co uważać?

Już od dłuższego czasu możemy zaobserwować, że styl retro i moda na meble używane z minionej epoki szturmem pobijają serca właścicieli domów i mieszkań. Coraz częściej zamiast kupować nowy mebel, wyszukujemy np. używany stolik na pchlim targu, kupujemy go i oddajemy do renowacji albo zajmujemy się nią sami. Należysz do osób, które lubią nadawać drugie życie starym przedmiotom? Sprawdź, gdzie możesz znaleźć tanie, stylowe meble do przerobienia i ponownego wykorzystania ich w domu.

Z artykułu dowiesz się:

  • Co możesz znaleźć na grupie „Uwaga, śmieciarka jedzie”?
  • Na co uważać, gdy do domu przynosisz meble ze śmietnika?
  • Dlaczego warto odwiedzać pchle targi, giełdy starych mebli i lokalne bazary?
  • Gdzie jeszcze szukać mebli z drugiej ręki?

„Uwaga, śmieciarka jedzie”, czyli używane meble za bezcen!

Bardzo chętnie dołączasz do zamkniętych grup na Facebooku i jesteś aktywny w social mediach? Wykorzystaj to i poszukaj używanych mebli z drugiej ręki właśnie w internecie. Sprawdź, czy w Twojej okolicy funkcjonuje popularna grupa „śmieciarka jedzie”, na której użytkownicy informują innych, że np. przy śmietniku na osiedlu obok Twojego bloku ktoś właśnie zostawił stary stół albo lustro wymagające renowacji. Zanim meble zabierze śmieciarka, możesz je za darmo wziąć do domu i samodzielnie naprawić.

Oczywiście zdarzają się też sytuacje, że wystawiane przedmioty są w bardzo dobrym stanie. Grupa służy również do tego, aby wymieniać się i oddawać za darmo używane meble i inne bibeloty, które komuś nie są już potrzebne i nie pasują do wystroju, zaś u Ciebie idealnie wypełnią przestrzeń i pomogą stworzyć np. salon w stylu retro.

Meble używane – gdzie ich szukać i na co uważać?

Meble ze śmietnika – na co trzeba uważać?

Jeśli zdarza Ci się przynosić do domu meble używane prosto ze śmietnika, musisz pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Przede wszystkim zanim do domu przywieziesz np. szafkę, witrynkę, stary tapczan lub fotel, dokładnie sprawdź, czy w meblach z drewna nie żerują drewnojady i korniki. Z kolei w miękkich obiciach i materacach mogą zagnieździć się pluskwy.

Używane meble zdezynfekuj, stosując do tego środki owadobójcze, a potem najlepiej odstaw je na krótką kwarantannę przed wniesieniem do domu. Jeśli zauważysz jakiekolwiek ślady w strukturze drewna albo niepokojące plamy, nie ryzykuj. Robaki i owady mogą szybko rozmnożyć się i zainfekować pozostałe meble, a nawet drewniane podłogi.

Pchli targ, giełda i bazar – meble używane z lokalnych kiermaszów

Doskonałym pomysłem na wyszukanie używanych mebli w dobrej cenie są pchle targi i lokalne bazarki. Trzeba tylko wiedzieć, gdzie szukać okazji. W tego typu miejscach można wyszukać prawdziwe perełki, które doskonale wpiszą się w eklektyczny styl Twojego mieszkania. Na bazarkach i pchlich targach można dostaniesz np. stare obrazy i kwietniki, które mogą ozdobić nowoczesne ściany, modne lampy z wielkimi abażurami, stoły ze zdobionymi nóżkami, stoliki pod telewizory czy toaletki w stylu retro. Warto także wziąć udział w wyprzedażach garażowych, które sezonowo organizowane są w pobliskiej okolicy.

A może marzy Ci się salon, łazienka albo kuchnia vintage? Gdy szukasz konkretnego wyposażenia do domu, dobrym pomysłem będzie wizyta na giełdzie starych mebli. Znajdziesz na niej naprawdę wszystko – od ram do krzeseł, poprzez półki, szafy, kredensy rodem z PRL i stare maszyny do szycia, które dzisiaj najczęściej przerabiane są na stylowe stoliczki. Pamiętaj, aby regularnie przeglądać aukcje internetowe, na których nie brakuje staroci i antyków w korzystnej cenie, oraz aukcje komornicze, gdzie niekiedy trafiają się wyjątkowe okazje na upolowanie klasycznych mebli.

Meble z drugiej ręki prosto z rodzinnych strychów, piwnic i schowków

Na samym końcu wymieniamy źródło, od którego poszukiwacze używanych mebli zazwyczaj zaczynają swoją przygodę z renowacją i nadawaniem przedmiotom drugiego życia. To oczywiście strychy, piwnice i schowki rodziców czy dziadków, gdzie można odkryć prawdziwe skarby. Jeśli tylko te rodzinne cudeńka się nadają i masz na nie pomysł, zabierz je do domu i przerób, aby były sentymentalną pamiątką dla kolejnych pokoleń. Czasami wystarczy wymienić obicie u tapicera, dodać więcej gąbki albo wyczyścić plamy odkurzaczem piorącym, zamontować eleganckie uchwyty, odmalować fronty i wymienić blat, by rodzinny mebel znów mógł służyć i cieszyć oko. Spróbuj, to naprawdę niewiele kosztuje, a uzyskany efekt jest bezcenny!