Pomysły na sylwestra w domu – zaplanuj atrakcje i przygotuj mieszkanie!

17 grudnia 2021

Wszystko wskazuje na to, że kolejny rok z rzędu sylwestra spędzimy raczej kameralnie – w domach. Imprezy publiczne nadal są ograniczone przez pandemię, pora zatem docenić świętowanie we własnym M, w wąskim gronie rodziny i przyjaciół. Jak udekorować dom na sylwestra, jakie atrakcje zaplanować na ten wieczór i przede wszystkim – jak zadbać o mieszkanie, by w ferworze zabawy nic się nie zniszczyło? Sprawdź niezawodne pomysły na sylwestra w domu!

Z artykułu dowiesz się:

  • Jakie atrakcje na sylwestra w domu zaproponować gościom w zależności od metrażu mieszkania?
  • Jak udekorować dom na sylwestra?
  • Jak zadbać o swoje mieszkanie podczas zabawy na sylwestra?
  • Jak szybko posprzątać po sylwestrze w domu?

Pomysły na sylwestra w domu, czyli w czterech ścianach nie musi być nudno

Podjąłeś się organizacji sylwestra w domu dla grupy znajomych? Jako gospodarz możesz zdecydować, jaki charakter będzie miał ten wieczór. Masz co najmniej kilka możliwości.

  • Jeśli dysponujesz przestronnym mieszkaniem lub domem, dobrym pomysłem na sylwestra będzie impreza tematyczna z przebraniami. Szczególnie po kolejnym roku, w którym wiele osób nadal przesiadywało na home office i przez większość czasu oglądało się w rozciągniętym dresie, taka zabawa sylwestrowa wniesie powiew świeżości – i zmusi gości do wykazania się kreatywnością w wyborze stroju. Natomiast po Twojej stronie będzie zadbanie o odpowiedni – tematyczny! – wystrój domu na sylwestra. Wybór motywu przewodniego zależy wyłącznie od Twojej wyobraźni. Lata 20. (oczywiście ubiegłego wieku) z piórami, cekinami i jazzem? Impreza hawajska z palmami i naszyjnikami z kwiatów? A może wieczór w klimacie ulubionego serialu?
  • Jeżeli chcesz po prostu miło spędzić czas ze znajomymi bez wielkich przygotowań, postaw na sprawdzoną domówkę jak za czasów studenckich. Co przygotować na takiego sylwestra w domu? Taneczna playlista, napoje i przekąski, nieco dekoracji do domu i szampański humor – nic więcej nie trzeba.
  • Goście nie są skorzy do tańców albo nie macie na to miejsca? W małym mieszkaniu możesz zorganizować wieczór gier i planszówek. Do tego wystarczy kawałek wolnej podłogi lub stół. W zależności od preferencji zaproszonych możesz zaproponować gry familijne, strategiczne lub imprezowe 18+. Inne sprawdzone zabawy na sylwestra w domu? Nieśmiertelne kalambury z aplikacji w telefonie na pewno rozruszają towarzystwo przed odliczaniem do północy.
  • Z kolei szczęśliwi posiadacze domów z ogrodem mogą pokusić się o sylwestrowe garden party! Zorganizuj miejsce na ognisko, zapas drewna i koce lub ogrzewacze, w menu zaplanuj grzańca i ciepłe dania. Koniecznie rozwieś też dekoracje sylwestrowe przed domem – przyda się dużo światełek! Przyjęcie w ogrodzie ma również ten plus, że można palić klimatyczne zimne ognie bez obaw o zniszczenie podłogi czy dywanu.

Jak udekorować dom na sylwestra?

Odpowiedni wystrój domu na sylwestra to ważna część imprezy – nie tylko tematycznej! Zadbanie o ten wizualny element sprawi, że goście już od progu poczują ten wyjątkowy klimat celebracji końca roku. W jakie ozdoby na sylwestra do domu warto się więc zaopatrzyć?

Do sylwestrowych klasyków należą oczywiście balony – z pewnością nie może ich zabraknąć na Twojej imprezie. Wybór jest tu duży. Np. w mieszkaniu w stylu glamour lub boho pięknie będą prezentowały się balony perłowe, jasnoróżowe lub przezroczyste z konfetti. Można z nich stworzyć całą girlandę! W salonie w stylu industrialnym (i nie tylko) możesz postawić na inne modne zestawienie – balony złoto-czarne lub srebrno-czarne. Świetnym rozwiązaniem będą balony z helem zebrane w gustowny bukiet oraz luźno unoszące się pod sufitem. Oprócz tego warto zaopatrzyć się w balony cyferki symbolizujące nowy rok.

Co kupić na sylwestra w domu, by oczarować gości dekoracjami? Przydadzą się serpentyny, wiszące dekoracje w formie świderków, konfetti oraz cekiny. Na ściany możesz nakleić noworoczne bannery (np. z napisem Happy New Year). Imprezowym hitem są również srebrne lub złote kurtyny na drzwi – czy raczej na otwory drzwiowe – które przysłaniają wejście do pomieszczenia, a jednocześnie pięknie się mienią. W wysokich wnętrzach pod sufitem możesz podwiesić dekoracje w formie pomponów lub rozet. A jeśli chcesz stworzyć naprawdę wyjątkowy klimat, zaopatrz się w neony, dyskotekowe kule rodem z „Gorączki sobotniej nocy” lub stwórz dekoracje DIY – np. ze starych płyt CD i winyli albo z suszonych pomarańczy skropionych olejkiem eterycznym.

Kolejny istotny punkt przygotowań to oczywiście stół na sylwestra w domu. Oprócz zaplanowania, jakie przekąski i napoje zaproponujesz gościom, nie zapomnij zaopatrzyć się w dekoracje do kieliszków, toppery lub pikery (czyli patyczki zwieńczone ozdobnym elementem) do muffinek, zdobione na złoto lub srebrno serwetki, słomki, świeczki…

A jeśli jeszcze nie zadbałeś o dekorację świąteczną przed domem lub na balkonie, bo Boże Narodzenie spędzałeś np. u rodziny, koniecznie rozwieś teraz w tych miejscach światełka, błyszczące girlandy (np. z trójkątami, gwiazdkami lub frędzlami) oraz inne ozdoby.

Pomysły na sylwestra w domu – zaplanuj atrakcje i przygotuj mieszkanie!

Złote zasady dbania o wnętrze podczas zabawy na sylwestra w domu

Kiedy sylwestrowe dekoracje do domu masz już zaplanowane, warto pomyśleć o zabezpieczeniu tych elementów mieszkania lub przedmiotów, które łatwo mogłyby ucierpieć w ferworze zabawy. Jeśli potrzebujesz zorganizować parkiet do tańca, a na podłodze masz dywan – zwiń go. Nie chcesz zaczynać nowego roku od prania, a przy okazji nie będzie ryzyka, że ktoś potknie się o jego brzeg.

Podczas sylwestra w domu zdecydowanie najlepiej sprawdzają się panele podłogowe odporne na zarysowania, np. winylowe. Jeśli właśnie takie masz ułożone, niestraszne im żadne obcasy ani przesuwanie stołu na bok. Za to jeżeli w salonie masz podłogę z delikatnego drewna lub lakierowaną na wysoki połysk, możesz poprosić gości albo o zdjęcie butów (jeśli to bliscy znajomi i wypada), albo o przyniesienie obuwia na zmianę. Pamiętaj też, by zimne ognie palić tylko na balkonie lub na zewnątrz!

O ile tylko metraż salonu Ci na to pozwala, dobrym pomysłem jest odsunięcie stołu od ściany. W czasie zabawy napoje lubią się niespodziewanie wylewać, a mycie ścian zdecydowanie do sylwestrowych atrakcji nie należy. Na jasne tapicerki krzeseł możesz położyć płaskie poduszki, a na kanapę – narzutę. Pochowaj też tłukące się przedmioty oraz wszelkie rzeczy, które mogłyby zawadzać.

Chcesz mieć mniej zmywania i uniknąć stłuczenia zastawy? Zdecyduj się na papierowe kubki i talerzyki – bez problemu kupisz takie w kolorze złota lub srebra, by pasowały do innych dekoracji sylwestrowych.

Sprzątanie domu po sylwestrowych atrakcjach – sprawdź niezawodne tipy

Sylwester w domu ma też tę mniej lubianą część – sprzątanie po zabawie… Jeśli nie chcesz przez kolejny miesiąc po imprezie znajdować w zakamarkach domu resztek cekinów i konfetti oraz niespodziewanie przyklejać się do podłogi, jak najszybciej zabierz się za porządki. Oto kilka przydatnych porad, które pomogą Ci zaoszczędzić czas:

  1. Pozostałości po sylwestrowych dekoracjach sprzątaj zawsze od góry do dołu. Dokładnie oczyść karnisze, żyrandole, lampy i półki – dzięki temu pozostałości konfetti i serpentyn spadną na podłogę i odkurzysz wszystko za jednym razem.
  2. Większość rozsypanego konfetti, serpentyn i cekinów zmieć na środek podłogi i wyrzuć do worka, a dopiero potem zabierz się za odkurzanie. Jeśli nie masz odkurzacza ręcznego, przyda Ci się sprytny patent – konfetti z mebli, półek i zakamarków łatwo zbierzesz za pomocą rolki do ubrań, plasteliny lub taśmy klejącej (najlepiej szerokiej, takiej jak do zabezpieczenia podłogi przed malowaniem lub tworzenia odcięć kolorystycznych i geometrycznych wzorów na ścianie).
  3. Do sprzątania konfetti, serpentyn i innych pozostałości z ogrodu można użyć gumowej miotły, dmuchawy lub zagrabić je jak suche liście.
  4. Serpentyny w sprayu zmyjesz wodą z dodatkiem mydła lub płynu do czyszczenia podłóg (bądź innego środka odpowiedniego do powierzchni). Jeśli zostawiły kolorowe plamy, użyj w tych miejscach gąbki.
  5. Zasłony i firany szybko odświeżysz za pomocą parownicy do ubrań. Nie zapomnij też o dokładnym wywietrzeniu mieszkania.
  6. Klejące plamy z jedzenia, szampana albo coli na podłodze? Najszybszym sposobem na to jest czyszczenie parą. Jeśli w zestawie jest odpowiednia końcówka, „wypierzesz” w ten sposób również dywan lub tapicerkę.
  7. Z plamami na lustrach najskuteczniej rozprawi się ściereczka z mikrofibry do mycia okien.