Nawilżanie powietrza w domu – czy i kiedy warto to robić oraz na co uważać?

Czy wiesz, że nawilżanie powietrza w domu w okresie jesienno-zimowym to bardzo istotna sprawa, która ma wpływ m.in. na Twoje dobre samopoczucie? Sprawdź, jak możesz to robić za pomocą kwiatów doniczkowych czy specjalnych urządzeń. Podpowiemy Ci, na co zwrócić uwagę przy wyborze nawilżacza do domu, a także wskażemy miejsca, gdzie najlepiej go ustawić, aby wilgoć nie osiadała na meblach czy drewnianej podłodze.

Z artykułu dowiesz się:

  • Jak i czym nawilżać powietrze w domu?
  • Który nawilżacz będzie dla Ciebie najlepszy?
  • Gdzie ustawić nawilżacz, aby dobrze spełniał swoje funkcje?

Nawilżanie powietrza domowymi sposobami

Odpowiednia wilgotność w pomieszczeniu jest niezwykle ważna szczególnie w okresie jesienno-zimowym, kiedy w domach i mieszkaniach rozpoczyna się sezon grzewczy. To właśnie wtedy powietrze staje się wyjątkowo suche, co może m.in. podrażniać śluzówki, wpływać negatywnie na kondycję skóry, prawidłowe działanie układu odpornościowego czy nawet jakość snu i ogólne samopoczucie. Gdy powietrze jest zbyt suche, wiele osób skarży się na występujące bóle głowy, kaszel czy zaczerwienienie oczu. Zatem jak prawidłowo nawilżać powietrze w pokoju dziennym albo w sypialni, aby uniknąć wymienionych dolegliwości?

Okazuje się, że domowe sposoby na nawilżanie powietrza są naprawdę proste. Wystarczy zmoczyć ręczniki w zimnej wodzie i rozłożyć je na ciepłych kaloryferach. Niestety tę czynność należy regularnie powtarzać, aby zauważyć jakikolwiek efekt. Pomocne mogą okazać się także porcelanowe pojemniki do nawilżania powietrza, które napełnia się wodą i wiesza na kratkach kaloryfera. Warto jednak wiedzieć, że tego typu metody sprawdzają się jedynie w naprawdę małych pomieszczeniach.

Kolejny pomysł to rośliny nawilżające powietrze. Najpopularniejsze gatunki, które warto postawić w sypialni czy np. pokoiku dziecka, to figowiec, dracena, szeflera, paproć oraz bluszcz. Hodowanie tych kwiatów pozwoli Ci także zminimalizować ilość szkodliwych substancji zawieszonych w powietrzu. Gdy powyższe sposoby nie zdadzą egzaminu, warto pomyśleć o profesjonalnym nawilżaczu elektrycznym.

Nawilżanie powietrza w domu – czy i kiedy warto to robić oraz na co uważać?

Urządzenie do nawilżania powietrza – co wybrać?

Najbardziej popularnym i skutecznym rozwiązaniem jest zastosowanie nawilżacza powietrza, który pomoże Ci utrzymać wilgotność w sypialni lub pokoju malucha na poziomie 40-60%. Jeśli do wody dodasz kilka kropli aromatycznego olejku, Twój nawilżacz może także pełnić funkcję inhalatora, rozpylając przyjemną woń w pomieszczeniu.

Należy jednak pamiętać, że wilgotność powietrza w mieszkaniu nie powinna być za duża, co może doprowadzić do skondensowania się pary wodnej na ścianach, meblach czy podłodze i wzrostu bakterii, roztoczy oraz pleśni. Dlatego najlepiej przy zakupie nawilżacza do domu sprawdzić, czy dane urządzenie wyposażone jest w tzw. higrometr, który precyzyjnie wskaże stopień wilgotności w domu.

Do wyboru masz nawilżacze parowe i ultradźwiękowe, które wodę zamieniają w mgiełkę wydobywającą się z wnętrza urządzenia. Najlepszym i najczęściej polecanym rozwiązaniem np. dla alergików i małych dzieci są nawilżacze ewaporacyjne. W ich wnętrzu znajduje się specjalna mata nawilżająca. Urządzenia tego typu zasysają z otoczenia powietrze, które przechodzi przez wspomnianą matę, a następnie wyprowadzają je na zewnątrz.

Jeśli chcesz w 100% zadbać o zdrowie bliskich, możesz także zdecydować się na oczyszczacz powietrza z nawilżaniem, który zniweluje roztocza, bakterie i nieprzyjemne zapachy, a dodatkowo zadba o to, by powietrze w domu nie było zbyt suche.

Nawilżanie powietrza – gdzie najlepiej ustawić nawilżacz?

Sypialnia, salon i pokój dziecka to pomieszczenia, w których zazwyczaj spędzamy najwięcej czasu i to właśnie tam dobrze jest postawić nawilżacz powietrza. Warto pamiętać, aby trzymać się pewnych zasad. Jeśli jesteś posiadaczem nawilżacza ultradźwiękowego lub parowego, umieść go około pół metra od ściany. Dzięki temu unikniesz nadmiernego zawilgocenia i osadzania się kropelek wody na jej powierzchni, co może doprowadzić do uszkodzeń farby albo tapety.

Nawilżacz nie powinien znajdować się w bliskim sąsiedztwie tkanin czy drewnianej podłogi. Jeśli chcesz zadbać o posadzkę i meble, które od namiaru wilgoci mogą pęcznieć i zmieniać swój naturalny kolor, najlepiej umiejscowić urządzenie na metalowym stoliczku albo szafce z laminatu. Zadbaj też o to, aby nawilżacz nie stał obok źródeł ciepła, co znacznie zmniejszy jego wydajność.