Dolce vita we wnętrzach – jak urządzić dom w stylu włoskim

26 października 2021

Stylowy Mediolan, monumentalny Rzym, chaotyczny Neapol… Italia to jedyny kraj, w którym z takim wdziękiem mieszają się elegancja, tradycja, elementy historii z dezynwolturą i kultowym dolce far niente. Ten włoski styl – klasyczną mieszankę rodem z Półwyspu Apenińskiego – spotkasz także w domu i ogrodzie. Włoskie wnętrza to kolejna inspiracja, którą warto wziąć pod uwagę przy planowaniu remontu.

O czym przeczytasz w artykule:

  • Jakie są najważniejsze elementy domu i ogrodu w stylu włoskim?
  • Czego nie może zabraknąć w salonie w stylu włoskim?
  • Jak zaaranżować kuchnię i łazienkę w stylu włoskim?
  • Czy sypialnia w stylu włoskim może być oazą?

Dom w stylu włoskim – najważniejsze elementy

Włoska willa to coś pomiędzy mieszkaniem w kamienicy a domem jednorodzinnym. W budownictwie w stylu włoskim dominuje prostota i minimalizm, a jeśli chodzi o materiały – kamień, drewno i marmur. Do tego koniecznie lekko spadzisty dach, klasyczna bryła, przestronne wnętrza. W domu w stylu włoskim powinny znaleźć się przeszklenia, taras i balkony, a także okiennice – najlepiej drewniane, chociaż i żaluzje zewnętrzne zdadzą tu egzamin. Idealnym dopełnieniem budowli jest weranda prowadząca do zielonej oazy – ogrodu lub przeszklonego tarasu pełnego roślinności w ceramicznych donicach.

W ogrodzie w stylu włoskim nie może zabraknąć tego, co mieszkańcy tego kraju kochają najbardziej – klimatycznych ławeczek i stołów, przy których można biesiadować z rodziną. Koniecznie w towarzystwie pachnących ziół, drzewek oliwnych, ceramicznych donic i jakiegoś kota-dachowca. I chociaż aura w Polsce jest trochę mniej łaskawa niż ta włoska, warto wziąć sobie do serca południową filozofię, która każe wykorzystywać każdą okazję do pobytu wśród bliskich – najlepiej właśnie na powietrzu.

Dolce vita we wnętrzach – jak urządzić dom w stylu włoskim

Salon w stylu włoskim – czego nie może w nim zabraknąć?

Krótkie polskie dni i deszczowa aura nie zachęcają jednak do spędzania całego roku w ogrodzie. Rośliny na zimę usychają, a niskie temperatury sprawiają, że dużo chętniej wypoczywamy w mieszkaniu. Dlatego tak dużą rolę w domu w stylu włoskim odgrywa odpowiednio zaaranżowany salon. Aby zachować charakterystyczny klimat, należy rozpocząć od podstaw. Idealną przestrzenią dla włoskich wnętrz są przestronne pomieszczenia o wysokich sufitach i dużych oknach. Na suficie lub ścianach powinna znaleźć się sztukateria, na podłodze kamień lub panele podłogowe imitujące kamień, a między nimi meble. Nie byle jakie jednak, ale monumentalne w stylu i formie: duże sofy, skórzane lub welurowe fotele, masywny stolik kawowy, a wszystko utrzymane w stonowanej kolorystyce i prostych kształtach. W salonie w stylu włoskim królują kolor greige, beż, kolor stalowy lub naturalne drewno.

Sypialnia w stylu włoskim – jak urządzić swoją oazę?

Drugim pomieszczeniem przeznaczonym do odpoczynku w każdym domu jest sypialnia. Tyle tylko, że o ile w salonie znajdziemy miejsce dla bliższych i dalszych znajomych czy członków rodziny, o tyle do pokoju sypialnego raczej niechętnie wpuszcza się gości.

Aby skutecznie oddzielić strefę prywatną od tej, w której jest miejsce dla większej liczby ludzi, w sypialni w stylu włoskim zastosuj duże przesuwne drzwi będące skuteczną barierą dla obcych. Odpoczynek wejdzie na nowy poziom, jeśli zadbasz o wysokiej jakości sprzęty: wygodny materac umieszczony w odpowiednio dużym łóżku, najlepiej z wezgłowiem. Do tego szafa na ubrania (jeśli nie masz osobnej garderoby), okiennice lub drewniane żaluzje i obowiązkowo duże lustro w solidnej, na przykład kutej, ramie.

Serce domu – kuchnia w stylu włoskim

Włoski styl w kuchni może kojarzyć się z motywami znanymi z pizzerii: obrusy w kratę, dekoracje z puszek po pomidorach, zapach ziół i pieczonej w odpowiednim piecu pizzy. Tymczasem katalogowa kuchnia w stylu włoskim to zaprzeczenie tego obrazu. Tu również królują elegancja i szyk. Postaw więc na marmurowy blat, podłogę z terakotowych kafelków albo stylowy stary parkiet. We włoskim wnętrzu kuchennym na widoku nie powinno pozostawać zbyt wiele – lepiej ukryć to przed ludzkim wzrokiem w szafkach, których fronty wykończono na wysoki połysk.

Płytki czy materiały użyte do zbudowania kuchennego blatu używa się także w innych pomieszczeniach, by zadbać o spójność. Dlatego łazienka w stylu włoskim będzie operować tymi samymi kategoriami, co kuchnia: marmurowy lub grafitowy blat pod umywalką oraz kamienna podłoga to must have takiego wnętrza.