Moodboard pomoże Ci sprawdzić, jaki styl lubisz

Moodboard – jedno z podstawowych narzędzi architektów, grafików, stylistów i innych osób pracujących w zawodach kreatywnych – przydaje się również podczas planowania remontu domu czy mieszkania. Zanim ruszysz na zakupy, warto poszukać inspiracji i wybrać styl, barwy oraz materiały, które najbardziej Ci odpowiadają. Dzięki temu będziesz dokładnie wiedzieć, czego szukać w sklepach oraz jak zestawiać ze sobą różne elementy wykończenia, by uzyskać pożądany efekt. Przeczytaj, co to jest moodboard i jak z niego korzystać na swój domowy użytek.

Z artykułu dowiesz się:

  • Po co tworzy się moodboardy?
  • Co powinno się znaleźć w moodboardzie wnętrza?
  • Jak zrobić moodboard online i offline?

Moodboard – co to jest i do czego służy tablica inspiracji?

Moodboard, czyli tablica inspiracji, to zbiór zdjęć, obrazów, szkiców itp., które zestawia się obok siebie, by zobaczyć, jaką całość tworzą. Mogą się na nim znaleźć zarówno palety kolorów, wzory płytek czy paneli, jak i konkretne produkty, np. plakat, który wpadł Ci w oko u znajomego, albo fotel zauważony u kogoś na Instagramie. A skąd ten nastrój (ang. mood) w nazwie? Zestawiając ze sobą różne barwy i faktury, jesteś w stanie stworzyć określony klimat wnętrza – tchnący ciepłem i przytulnością albo modernistycznie chłodny i uporządkowany – oraz poczuć, jak Ci będzie w takim mieszkaniu.

Po co tworzy się moodboardy? Architekci wnętrz korzystają z tego narzędzia, by pokazać inwestorom kierunki wizualne, w których może zmierzać projekt – jeszcze zanim siądą do pracy w programie do wizualizacji. Dzięki temu można uniknąć nieporozumień i już na wstępie przyjąć lub odrzucić pewne koncepcje.

Również w zastosowaniu „domowym” moodboard pełni funkcję kompasu – nakierowuje Cię na właściwe tory i pozwala dowiedzieć się, co tak naprawdę lubisz, jakie wnętrza rezonują z Twoją osobowością, w jakich najlepiej wypoczywasz itd. Zabawa moodboardem będzie pomocna zwłaszcza, gdy podobają Ci się różne style i nie możesz się zdecydować, czy np. postawić na zwiewny i radosny scandi boho, a może lepiej na rustykalno-romantyczny styl prowansalski. Układając obok siebie różne przedmioty, barwy i faktury, łatwo wyczujesz, który klimat jest Ci bliższy. Moodboard ma też bardziej przyziemne zastosowanie – pozwala m.in. zobaczyć jak łączyć kolory ścian i podłóg czy kafli i oklein meblowych, by uzyskać harmonijną całość.

Mając gotowy moodboard, możesz rozpocząć poszukiwania konkretnych elementów wykończenia, mebli i dodatków, które dadzą efekt zbliżony do tego z Twojej tablicy inspiracji. Dzięki temu w sklepie budowlanym czy wnętrzarskim nie będziesz analizować wszystkich ładnych rzeczy (tych jest zawsze za dużo jak na jeden dom ????), tylko od razu skupisz się na tych, które pasują do Twojej koncepcji. Już widzisz, jaka to oszczędność czasu i energii?

Moodboard pomoże Ci sprawdzić, jaki styl lubisz

Moodboard wnętrzarski – co powinno się na nim znaleźć?

Charakter swojego moodboardu dla wnętrz możesz dopasować w zależności od zakresu planowanych prac. Jeśli szykujesz się do generalnego remontu domu czy mieszkania, dobrze, by Twój moodboard zawierał takie elementy jak panele podłogowe, kafle, drzwi czy wykończenia mebli kuchennych. Z kolei jeśli chcesz wizualnie odświeżyć mieszkanie za pomocą dodatków, jako bazę wykorzystujesz te barwy i faktury, które już są stałymi elementami w Twoim wnętrzu, a poszukujesz farb, tkanin czy designerskich detali, które wniosą nową jakość.

Podczas szukania inspiracji możesz posiłkować się zdjęciami kompletnych realizacji, które wywołują szybsze bicie Twojego serca. Pamiętaj jednak, że nie warto z tym przesadzać, bo gotowe wnętrza mogą działać ograniczająco na wyobraźnię. A przecież nie chodzi o to, by kopiować innych, lecz by stworzyć mieszkanie, w którym Tobie będzie dobrze!

Tworząc moodboard, nie musisz jednak ograniczać się do elementów wystroju wnętrz. Czasem docelowy klimat może oddać np. zdjęcie ulubionego miasta (pomyśl, jak różne aranżacje mogą powstać, jeśli na tablicy inspiracji znalazłyby się np. kadry z Nowego Jorku, Lizbony lub Wenecji), miejsca na świecie (porównaj klimat Bali, Mykonos i Mazur…) czy po prostu wnętrz, w których czujesz się dobrze (ulubiona kawiarnia, studio jogi, dom dziadków na wsi). Możesz też inspirować się modą (bliższy jest Ci parisian chic, boho czy retro?), sztuką (które plakaty, rzeźby z Tobą rezonują?), filmem (wnętrza u Almodóvara czy kadry z Bonda?) itd.

Jeśli pojęcie moodboard jest dla Ciebie nowe i nadal nie do końca rozumiesz, jak zdjęcie z wakacji w 2010 roku może Ci pomóc w urządzeniu mieszkania, najprościej będzie zobaczyć kilka przykładów tablic inspiracji. Wpisz w wyszukiwarkę np. hasło „moodboard wnętrza” i przejrzyj wyniki w zakładce Grafiki. Znajdziesz tam przykłady moodboardów, które zawierają np. palety barw wraz z meblami i dekoracjami, zdjęcia natury w połączeniu z meblami, zestawienia łączące kafle i podłogi drewniane oraz dziesiątki innych kombinacji. Tak naprawdę podczas tworzenia moodboardu ogranicza nas jedynie wyobraźnia.

Moodboard online i offline, czyli technologia kontra papier i nożyczki

Na koniec przejdźmy do kwestii bardziej przyziemnych. Jak zrobić moodboard? Tak naprawdę masz dwie drogi. Możesz bazować na fizycznych wydrukach, wycinkach z gazet, fragmentach tkanin, próbkach kafli etc. Wówczas Twój moodboard może mieć formę np. dużego arkusza papieru lub tablicy nad biurkiem, na której przypinasz swoje znaleziska. Tworzenie takiego olschoolowego moodboardu to świetna zabawa i bardzo przyjemny etap projektowania nowego wnętrza.

Jeśli jednak wycinanki Cię nie kuszą, pomoże Ci technologia. Masz do dyspozycji rozmaite aplikacje i narzędzia, za pomocą których stworzysz moodboard online. Te najprostsze i dostępne bezpłatnie to np. Pinterest, Instagram, Canva, Crello, a nawet zwykły Paint czy PowerPoint.

W początkowej fazie poszukiwania inspiracji warto zapisywać dużo różnych elementów. W pewnym momencie zauważysz jednak, że worek z pomysłami zaczyna puchnąć, a Ty toniesz w sprzecznych kierunkach wizualnych. To pora, by dokonać selekcji – postaraj się znaleźć wspólny mianownik dla zapisanych obrazów (możesz oczywiście stworzyć 2-3 alternatywne linie). W ten sposób już naturalnie odpadną Ci zdjęcia niepasujące do żadnej z koncepcji. Z pozostałych wybierz kilka najbardziej reprezentatywnych pod względem nastroju, kolorystyki etc. i stwórz z nich kolaż. Uzupełniaj stopniowo o pasujące dodatki, aż w którymś momencie poczujesz, że masz już bazę do projektu swojego wymarzonego mieszkania.