Tani remont – na których elementach warto oszczędzać, a na których się nie opłaca?

Odświeżenie albo wykończenie mieszkania w bloku albo w dużym domu zazwyczaj wiąże się ze sporym wydatkiem. Jeśli nie jesteś złotą rączką, musisz zatrudnić dobrą ekipę, która wszystko zrobi za Ciebie. Do tego dochodzą jeszcze koszty związane z materiałami wykończeniowymi, co sprawia, że lista zakupów, paragonów i wydanych złotówek nie ma końca. Sprawdź zatem, jak możesz zaoszczędzić na remoncie. Poznaj kilka metod, które stosują architekci wnętrz i deweloperzy.

Z artykułu dowiesz się:

  • Jak tanio zrobić remont?
  • Kiedy tani remont nie zawsze wychodzi na dobre?
  • Na których elementach warto zaoszczędzić, planując tani remont mieszkania?

Tani remont – od czego zacząć?

Właśnie odebrałeś klucze do swojego domu albo mieszkania? A może zaplanowałeś gruntowne odświeżenie przestrzeni, w której na co dzień żyjesz? Zanim jeszcze rozpoczniesz prace remontowe, musisz zaplanować swój budżet. Aby to dobrze zrobić, warto wiedzieć, gdzie szukać alternatyw, aby remont nie pochłonął wszystkich oszczędności, a także jakich materiałów użyć, by te mogły Ci służyć przez kolejne lata. Przy ograniczonym budżecie oszczędności można wygenerować dosłownie na każdym kroku – trzeba tylko wiedzieć, jak to zrobić.

Przede wszystkim nie kupuj wszystkich materiałów w marketach budowlanych. Choć z pozoru wydaje się, że masz w nich wszystko pod ręką, w rzeczywistości drobne części hydrauliczne i elektryczne, a także zwykłe folie, kleje, gładzie czy taśmy malarskie mają zawyżoną cenę. O wiele lepiej zakupić je w hurtowni budowlanej lub poszukać potrzebnych rzeczy w sklepie internetowym. Pamiętaj jednak, aby sprawdzić koszty wysyłki, które mogą zrujnować Twój budżet.

Zrób też mały przegląd firm produkujących materiały budowlane w ilości detalicznej. Z pewnością przekonasz się, że zakup np. płyt z betonu architektonicznego czy cegieł na dekoracyjną ścianę w salonie będzie droższy w markecie niż u małego wykonawcy w Twojej okolicy. Innym patentem na zaoszczędzenie sporej kwoty jest zakup materiałów wykończeniowych w outletach. Końcówki kolekcji zazwyczaj obniżone są nawet o kilkadziesiąt złotych za metr kwadratowy. Ten patent sprawdzi się w szczególności u właścicieli małych mieszkań, którzy nie potrzebują dużej ilości paneli lub płytek.

Potrafisz niektóre prace remontowe wykonać samodzielnie? To świetnie! Tym sposobem będziesz mógł zaoszczędzić nawet kilka tysięcy złotych na samej robociźnie. Jeśli jednak nie masz do tego smykałki, nie żałuj pieniędzy na dobrą ekipę! Pamiętaj, że od pieniędzy droższy jest tylko Twój czas. Jeśli więc uda Ci się znaleźć alternatywę w postaci tańszej podłogi czy farby na ściany, zaufaj sprawdzonym, najlepiej poleconym przez znajomych fachowcom. Choć za prace remontowe trzeba będzie nieco więcej zapłacić, zyskasz święty spokój, a zbliżający się remont nie będzie głównym powodem domowych kłótni.

Remont tanim kosztem – na co trzeba uważać?

Polskie powiedzenie mówi, że „chytry dwa razy traci”. Warto mieć te słowa z tyłu głowy podczas planowania remontu mieszkania albo domu, bowiem na niektórych elementach wyposażenia nie należy oszczędzać. Należy zaliczyć do nich m.in. drzwi zewnętrzne, które powinny być dokładnie wykonane, szczelne i wyjątkowo odporne na codzienne użytkowanie. Mają przecież posłużyć Tobie i Twoim bliskim przez długie lata. Do tej grupy materiałów warto też zaliczyć solidną podłogę. Przy jej wyborze nie warto schodzić z jakości i ceny. Posadzka powinna być naprawdę solidna, aby uniknąć za kilka lat ponownego zamieszania związanego ze zrywaniem desek, które z czasem zaczną się rozchodzić i pękać.

Pamiętaj, że zamiast drewnianej klepki czy bukowego parkietu możesz wybrać np. drewnopodobne panele podłogowe. Są tak samo wytrzymałe i eleganckie, jednak ich pielęgnacja jest o wiele prostsza, a cena bardziej przyjazna dla portfela. Tani remont domu nie powinien wiązać się również z wyborem najtańszych farb, gładzi czy płytek. To, co atrakcyjne cenowo, najczęściej ma nieco gorszą jakość. Dlatego przed skompletowaniem potrzebnego ekwipunku remontowego najlepiej przeglądać materiały ze średniej półki cenowej.

Tani remont – na których elementach warto oszczędzać, a na których się nie opłaca?

Jak zrobić tani remont mieszkania?

Chcesz chociaż odrobinę zaoszczędzić na remoncie mieszkania i uniknąć kłębów pyłu, gruzu i gruntownego sprzątania? W takim przypadku warto skorzystać z kilku pomysłów architektów wnętrz. Na początek proponujemy Ci tani remont kuchni. Zamiast skuwać płytki ze ścian, po prostu je przemaluj. Będziesz potrzebować do tego jedynie odpowiedniej farby do glazury, małego pędzelka i wałka. Efekt z pewnością okaże się piorunujący, a Twoja kuchnia zyska zupełnie nowe oblicze.

W przypadku popękanej terakoty, z której wypadają fugi, możesz postąpić bardzo podobnie. Zamiast męczyć się z usuwaniem płytek podłogowych, pójdź prostszą drogą i zakryj je np. wykładziną PCV lub panelami winylowymi. Nowa podłoga na starej posadzce to trik, dzięki któremu zaoszczędzisz mnóstwo czasu i nerwów. Pamiętaj tylko, aby wybrać odpowiedni rodzaj podłogi – najlepiej odporny na zachlapania i wilgoć. Jeśli także szafki kuchenne wymagają małego liftingu, pomyśl o ich oklejeniu lub przemalowaniu frontów. Metamorfozę może także dopełnić wymiana gałek i uchwytów na bardziej dekoracyjne. Jeśli chcesz od podstaw urządzić kuchnię, pamiętaj, że zazwyczaj najtańszym rozwiązaniem jest zakup gotowych mebli. Mogą być one nawet kilkukrotnie tańsze niż te robione na wymiar u stolarza.

A jak zrobić remont pokoju tanim kosztem? To proste! Kup farbę i odśwież ściany. Jeśli masz odrobinę umiejętności, z pewnością sam sobie z tym poradzisz i nie będziesz potrzebować pomocy fachowej ekipy. Pomyśl też o tapecie. Elegancki wzór ożywi wnętrze pokoju, a także pomoże Ci ukryć drobne mankamenty bez potrzeby szpachlowania, szlifowania czy malowania ścian. Prace możesz rozłożyć na etapy. Choć taki remont potrwa nieco dłużej, na pewno w kieszeni zostanie więcej pieniędzy, które będziesz mógł przeznaczyć np. na wyposażenie wnętrza. Zanim jednak udasz się do sklepu, sprawdź, które meble mogą Ci jeszcze posłużyć. Czasami wystarczy renowacja kanapy lub fotela, wymiana obicia albo uzupełnienie gąbki siedziska u tapicera. To z pewnością o wiele tańsze rozwiązanie niż zakup nowego zestawu wypoczynkowego.

Jeśli chcesz odświeżyć łazienkę, zacznij od płytek. Postępuj tak samo jak w kuchni. Przemaluj kafle farbą, którą jest odporna na wilgoć. Na porysowaną i nadgryzioną zębem czasu wannę możesz kupić akrylową nakładkę na wymiar. Dzięki niej nie będziesz musiał się martwić demontażem, dokupowaniem płytek i obsadzaniem nowej wanny. W przypadku brodzika prysznicowego czasami wystarczy tylko usunąć silikonowe uszczelki i zastąpić je nowymi lub postawić na nową, kolorową kotarę, aby kabina prysznicowa wyglądała jak nowa.