Lastryko wraca na salony

24 września 2021

Mody – tak w ubiorze, jak wnętrzarskie – mają to do siebie, że lubią wracać. I nawet jeśli pokoleniu rodziców coś kojarzyło się z szarzyzną i przaśnością, pokolenie dzieci odkrywa to na nowo i z zachwytem adaptuje jako najnowszy trend. Z lastryko nie jest inaczej. Do niedawna kojarzone z nagrobkami i posadzkami w urzędach, dziś w zliftingowanej wersji triumfalnie kroczy przez najmodniejsze wnętrza.

O czym przeczytasz w artykule:

  • Płytki lastryko a płytki terazzo – czy to to samo?
  • Łazienka lastryko – najmodniejszy trend
  • Nie tylko gres – lastryko na każdą kieszeń

Płytki lastryko a płytki terazzo – czy to to samo?

W jednych katalogach nazywają się „lastryko”, w innych „płytki terazzo”, a na zdjęciach wyglądają podobnie. I nie ma się czemu dziwić, bo to dwie nazwy tego samego produktu. Pierwsza, swojska, może jeszcze budzić nieprzyjemne wspomnienia po czasach PRL. Druga, włoska, ma przywodzić na myśl ojczyznę tego oryginalnego materiału – Wenecję.

Niezależnie od tego, jakiej nazwy użyjesz, będzie chodziło o to samo – o różnej wielkości kawałki materiałów (marmuru, granitu, bazaltu) zatopione w spoiwie – cemencie lub żywicy. Posadzki lastryko znane z przeszłości to właśnie te cementowe – chropowate, surowe, ale bardzo odporne na ścieranie, promieniowanie UV, wodę czy upadki.

Współcześnie coraz częściej jako materiału używa się lastryko żywicznego – łatwo je zabarwić, stąd duży wybór terazzo w pastelowych kolorach, które łatwo dopasować do projektowanego wnętrza. Jest też dużo cieńsze, dlatego może powstać z niego oryginalna tapeta. Lastryko na ścianach? Tego dotąd nie było!

Łazienka lastryko – najmodniejszy trend

Łazienka to trudne w oryginalnym zaaranżowaniu pomieszczenie: zazwyczaj niewielkie, bez okna, narażone na kontakt z wodą i wilgoć. Z tego powodu klasycznym wyborem są kafelki układane zarówno na podłodze, jak i na ścianach. Lastryko w łazience sprawdzi się w tej roli wyśmienicie: płytki terazzo są odporne na wodę, cienkie, dlatego nie zabiorą dużo miejsca, a do tego trwałe i… ładne.

Minusem tego motywu jest jednak to, że optycznie pomniejszy przestrzeń. Jeśli się tego obawiasz, bo Twoja łazienka i tak jest wystarczająco niewielka, ogranicz się do jednej ściany, a resztę wyłóż klasycznymi płytkami lub pomaluj odpowiednią farbą. Możesz też pójść w większą oryginalność i zdecydować się na blat lastryko, w który wpuścisz umywalkę. Albo w dodatki: ramę lustra, kubek na szczoteczki, mydelniczkę czy kilka płytek-dekorów umieszczonych na przykład przy umywalce albo w kabinie prysznicowej.

Lastryko wraca na salony

Nie tylko gres – lastryko każdą kieszeń

XXI wiek ma to do siebie, że przetwarza trendy na wiele różnych sposobów. Tak stało się też z lastryko. Dzięki nowoczesnej technologii każdy może pozwolić sobie na odrobinę tego modnego materiału w wystroju wnętrza, nawet jeśli z różnych powodów płytki terazzo na podłodze w kuchni czy łazience nie są dla niego. Imitacje lastryko podbiły polski rynek sklepów i małych manufaktur.

  • Jeśli nie stać Cię na kamień, nie jesteś skazany na panele podłogowe. Możesz chodzić po wymarzonym lastryko – podłogę ułóż z porcelanowych kafelków z odpowiednim motywem. Są tańsze od oryginalnego materiału, a z wyglądu niczego im nie brakuje. Z powodzeniem możesz użyć ich także na ścianach. Zwróć jedynie uwagę, by tak jak oryginał były odporne na wodę i ścieranie.
  • Kolorowe kafelki na podłodze czy ścianach to czasami za dużo. W takim przypadku warto postawić na jeden mocny akcent. Na przykład blat roboczy lastryko. Jego tańszym, bardzo popularnym zamiennikiem jest kwarcogranit: doskonale imituje płytki terazzo, jest przy tym twardy i nie przyjmuje plam – nada się więc także na parapety. Lastryko, a na nim betonowe doniczki z roślinami – to doskonałe połączenie.
  • A może masz połączone kuchnię z jadalnią i zastanawiasz się, jak je urządzić, żeby oddzielić od siebie dwie strefy, a jednocześnie połączyć je jakimś punktem wspólnym? Postaw na lastryko! Kuchnia wyłożona płytkami będzie na tyle kolorowa, że w części jadalnej warto wybrać na monobarwy: białe ściany, drewniana podłoga, a jako akcent – stolik lastryko, tapeta lastryko włożona w antyramę i powieszona na ścianie albo komplet talerzy z tym motywem.
  • W salonie możesz też zastosować tapetę lastryko na jednej lub wielu ścianach – charakterystyczny motyw wkroczył także na salony. Jeśli zdecydujesz się na takie pokrycie ścian, resztę pomieszczenia utrzymaj raczej w stonowanych barwach, by nie tworzyć wrażenia przesytu. Dużo roślin, jasne meble, a na podłodze panele imitujące kamień stworzą nowoczesne, ale przytulne wnętrze. Moda na lastryko – jak każda – pewnie w końcu przeminie. Póki co jednak warto korzystać z dobrodziejstw tego materiału i znaleźć dla niego miejsce w swoim mieszkaniu. Nie namawiamy do generalnego remontu – zacznij od kompletu talerzy zakupionych w lokalnej pracowni ceramicznej albo stolika lastryko, który zastąpi wysłużony stolik kawowy. Powodzenia!