Czyszczenie parą – hit czy hit? Co można czyścić myjką parową?

Czyszczenie parowe ma wiele zalet. Przy użyciu mgiełki można nie tylko usunąć kurz, tłuszcz czy inne zanieczyszczenia, ale także doskonale zdezynfekować różne powierzchnie. Poznaj najważniejsze zalety zastosowania w domu parownicy. Sprawdź też, w jakich sytuacjach takie urządzenie najczęściej się przydaje.

Z artykułu dowiesz się:

  • Na czym polega czyszczenie parą?
  • Co można myć myjką parową?
  • Czego nie powinno czyścić się parą?

Czyszczenie parą – co to oznacza?

Czyszczenie parowe polega na zdezynfekowaniu, odświeżeniu i usunięciu zabrudzeń za pomocą tzw. pary przegrzanej (nazywanej także suchą). Aby wytworzyć taką odkażającą mgiełkę, potrzebne jest specjalne urządzenie, czyli maszyna do czyszczenia parą. Można ją spotkać w wielu postaciach – od typowych myjek do okien, podłóg i miękkich powierzchni – aż po wielofunkcyjne urządzenia ze specjalnymi nakładkami, dzięki którym można wysprzątać na błysk cały dom, obejście wokół niego, a nawet samochód. Warto dodać, że myjki parowe – w zależności od danego modelu – mogą być ręczne (są bardziej kompaktowe i lżejsze) lub podłogowe (zajmują nieco więcej miejsca niż typowy odkurzacz).

Na czym polega cały mechanizm działania myjki parowej? To proste! Woda podgrzewana jest w wytwornicy do temperatury 180°C. Para, która wydobywa się z dyszy, ma zazwyczaj od 80 do 120°C. Dzięki temu bez potrzeby użycia środków chemicznych jesteś w stanie usunąć z przeróżnych powierzchni tłuszcz, kurz, brud i inne zanieczyszczenia, przy okazji zabijając prawie w 100% wszelkiego rodzaju wirusy i bakterie. Urządzenia do czyszczenia parą są więc bardzo wydajne, skuteczne w działaniu, a na dodatek oszczędne.

Czyszczenie parą - hit czy kit? Co można czyścić myjką parową?

Co można czyścić myjką parową?

Sucha para zawiera jedynie 5-6% wody, dlatego bez obaw można stosować dezynfekującą mgiełkę na wszelkiego rodzaju powierzchnie. Mogą to być np. obicia mebli, grube zasłony czy wykładziny i puchate dywany. Para wydobywająca się pod ciśnieniem nie moczy miękkich tkanin. Ogromną zaletą jest też to, że są one od razu dokładnie zdezynfekowane, a wysoka temperatura zabija bytujące na nich roztocza i usuwa nieprzyjemne zapachy oraz alergeny. Parą wodną pod ciśnieniem można też odświeżać tkaniny. Parownica przyda się np. do odświeżenia koca albo płaszcza wyciągniętego po długim czasie z szafy lub zdezynfekowania syntetycznego materaca do spania.

Jeśli w domu masz panele winylowe albo panele laminowane, mamy dla Ciebie kolejną dobrą informację! Już nie musisz się zastanawiać, czym myć panele, żeby pięknie błyszczały. Czyszczenie podłogi parą będzie z całą pewnością bardziej sterylne niż zastosowanie nawet najlepszego mopa. To także doskonałe rozwiązanie, jeśli np. masz w domu małe dziecko – i chcesz w sposób szczególny zadbać o czystą podłogę – albo jesteś właścicielem zwierzaka – i musisz regularnie sprzątać po nim brudne i mokre ślady.

To jednak nie wszystko. Jeśli Twoja maszyna do wytwarzania pary ma odpowiednie końcówki, bez użycia chemii usuniesz także świeży tłuszcz z piekarnika oraz z okapu, a także bieżące zabrudzenia na kranie i zlewie. Również czyszczenie fug parą będzie o wiele szybsze i łatwiejsze, bo myjka parowa do płytek doskonale poradzi sobie z osadem nagromadzonym między szczelinami, a po zastosowaniu dezynfekującej pary armatura łazienkowa i ceramika sanitarna będą lśniły.

Dodatkowo będziesz mógł dokładnie wymyć framugi i wypolerować szyby. Myjki parowej do okien możesz też użyć do wyczyszczenia szklanego stoliczka czy przeszklonej witrynki. Urządzenie sprawdzi się też do wymycia zakurzonych żaluzji, moskitier czy rolet.

Maszyna do czyszczenia parą – kiedy nie powinno się po nią sięgać?

Jedyną wadą myjki parowej jest to, że nie należy jej używać do usuwania zabrudzeń z podłogi olejowanej i woskowanej. Dodatkowo także odpowiednia pielęgnacja podłogi drewnianej wyklucza czyszczenie naturalnej posadzki za pomocą pary. Tego typu powierzchnie nie powinny być traktowane parą, ponieważ mogą zmatowieć albo mocno się odbarwić.

Lepiej też uważać z silikonowymi fugami, które znajdują się najczęściej pod prysznicem czy dookoła wanny w łazience. Ciśnienie i silny strumień pary mogą uszkodzić gumowe uszczelnienie. Warto też pamiętać o tym, że myjki parowej nie należy używać do mycia okien w trakcie zimy, bowiem różnice temperatur mogą doprowadzić do pęknięcia szyby.