Uczulenie na kurz i roztocza – jak dbać o dom alergika?

Poranna chrypka, trudności z oddychaniem, łzawienie oczu, zmiany skórne, kichanie i katar, które ustępują po wyjściu z domu – to mogą być objawy alergii na kurz i roztocza. Oprócz zasięgnięcia porady lekarskiej trzeba w takiej sytuacji szczególnie zadbać o czystość w domu. Zobacz, jakie rozwiązania pomogą Ci ją utrzymać, by sprzątanie nie pochłaniało zbyt wiele czasu.

Z artykułu dowiesz się:

  • Co to są roztocza i w których miejscach domu bytują najchętniej?
  • Jak na co dzień dbać o dom, jeśli masz uczulenie na roztocza?
  • Co wybrać zamiast dywanu dla alergika?
  • Jakie domowe rozwiązania pomogą Ci w utrzymaniu czystości niezbędnej przy alergii na kurz?

Uczulenie na roztocza, czyli na co?

„Uczulenie na kurz” to tak naprawdę skrót myślowy. W rzeczywistości czynnikiem wywołującym alergię są bowiem roztocza kurzu domowego, a dokładniej… ich odchody. Czym są roztocza? To niedostrzegalne gołym okiem pasożyty, które gromadnie bytują w naszych mieszkaniach – przede wszystkim w kurzu, ale wbrew pozorom nie chodzi tylko o jego nagromadzenie w trudno dostępnych miejscach, np. za regałem czy pod kanapą. Roztocza „mieszkają” również na tapicerkach, pościeli, materacach, ubraniach, kwiatach… Im cieplej i wilgotniej, tym lepsze mają warunki do rozwoju. A że żywią się ludzkim naskórkiem, to szczególnie chętnie zasiedlają nasze sypialnie. I to właśnie o to pomieszczenie należy zadbać w pierwszej kolejności.

Alergia na kurz – domowe sposoby na roztocza

Jeśli rozpoznajesz u siebie lub u dziecka objawy alergii na roztocza, przede wszystkim udaj się na konsultację do alergologa. Oprócz leków czy odczulania ważne jest jednak zapewnienie we wnętrzach odpowiednich warunków w celu ograniczenia kontaktu z alergenem. Oto proste domowe sposoby, które pomogą Ci w walce z roztoczami:

  • Często wietrz pomieszczenia. Utrzymuj w mieszkaniu optymalną temperaturę 20-21°C. Przegrzewanie pomieszczeń (np. do 25°) to raj dla roztoczy!
  • Dbaj o odpowiedni poziom wilgotności – nie powinien on przekraczać 50-55%.
  • Odkurzaj mieszkanie kilka razy w tygodniu, najlepiej odkurzaczem z filtrem HEPA.
  • Podczas sprzątania zwróć szczególną uwagę na tapicerki i tkaniny. Poduszki, kołdry i pościel jak najczęściej wywieszaj na słońcu lub na mrozie. Temperatury powyżej 60°C i poniżej -10°C zabijają roztocza w kilka minut, ale dobowa ekspozycja na temperatury ok. 40°C również jest skuteczna.
  • Często zmieniaj pościel – staraj się to robić co 1-2 tygodnie. Łuszczący się naskórek jest świetną pożywką dla roztoczy, dlatego to szczególnie ważny punkt.
  • Regularnie pierz obicia kanap, foteli, poduszek dekoracyjnych, a także pluszaki swojego dziecka. Przytulanki, których nie możesz uprać, spróbuj włożyć na kilka godzin do… zamrażarki. Owiń je przedtem folią, a po takiej sesji „krioterapii” dokładnie odkurz, by usunąć martwe roztocza i ich odchody.
  • Meble tapicerowane oraz materac, na którym śpisz, skutecznie wyczyścisz za pomocą pary o wysokiej temperaturze. Możesz skorzystać z usług profesjonalnej firmy lub zaopatrzyć się w odkurzacz parowy. Inny domowy sposób na pozbycie się roztoczy z materaca? „Uprasuj” jego powierzchnię żelazkiem! Nie jest to tak skuteczne jak dogłębne czyszczenie parą wodną, ale przynajmniej pozbędziesz się nieproszonych gości z zewnętrznej warstwy materaca. Zainwestuj też w specjalną matę lub nakładkę na materac, które można zdjąć i wygodnie prać w pralce.
  • Możesz też wypróbować specjalistyczne spraye i płyny, których zadaniem jest neutralizacja alergenów kurzu domowego.

Uczulenie na kurz i roztocza – jak dbać o dom alergika?

Dywan dla alergika? Lepiej postaw na panele

Jednym z obszarów w mieszkaniu, w których szczególnie chętnie bytują roztocza, są wykładziny i dywany. Jeśli masz w ten sposób urządzone wnętrza (albo konkretne pomieszczenie, np. sypialnię), niestety czeka Cię częste pranie, gdyż samo odkurzanie może nie wystarczyć. Sposobem na to jest zastąpienie dywanów podłogą drewnianą lub panelami. W domach alergików doskonale sprawdzają się panele laminowane, które są proste w utrzymaniu i wygodne do czyszczenia. W odróżnieniu od dywanów nie stanowią też dobrej pożywki dla alergizujących pasożytów. No i nie namęczysz się przy odkurzaniu – podłogę z laminatu wystarczy przetrzeć mokrą szmatką czy mopem. Można ją też czyścić parowo, co zabija nie tylko roztocza, lecz także bakterie i wirusy.

Zapobieganie alergii na kurz – inne praktyczne pomysły do Twojego domu

Niewidoczny gołym okiem kurz potrafi gromadzić się wszędzie – również na pionowych powierzchniach, takich jak ściany, drzwi, okna, rolety czy szafy i regały. Dlatego w czasie wiosennych porządków czy innego większego sprzątania warto pamiętać o tak nieoczywistych czynnościach jak np. odkurzanie i mycie ścian. A jeśli jesteś akurat na etapie remontu lub wykańczania nowego mieszkania, rozważ inne praktyczne rozwiązanie, jakim są panele na ściany. Takie okładziny są łatwe w montażu i konserwacji, dzięki czemu czyszczenie jest wygodniejsze niż w wypadku zwykłej farby. Stanowią też oryginalny element dekoracyjny do sypialni czy salonu.

Jeśli zaś chodzi o wyposażenie mieszkania, podczas urządzania staraj się tak zorganizować przestrzeń, by usprawnić sobie późniejsze częste sprzątanie. Jak to zrobić? Rozważ regał z przeszkleniem zamiast otwartego, w którym kurz osiada na książkach. Projektując szafy czy kuchnię, postaw na zabudowę pod sam sufit. Zadbaj też, by większość drobnych rzeczy była pochowana do szuflad i zamykanych pudeł – przy konieczności częstego odkurzania będzie to ogromne ułatwienie.