Japoński dom lub mieszkanie – zainspiruj się!

23 czerwca 2021

Z czym kojarzy się styl japoński? Z feng shui, prostotą, bambusem, siedzeniem na podłodze, naturalnymi materiałami… To oczywiście przekoloryzowany obraz, bo większość Japończyków też nie mieszka tak, jak kultura każe nam wyobrażać sobie japoński dom. Ale są tu pewne elementy, które z powodzeniem można zaadaptować w europejskim mieszkaniu, nie zamieniając go przy okazji w zabytek przeniesiony z ryciny ze starych książek.

Z artykułu dowiesz się:

  • Styl japoński – jak zachować porządek i prostotę?
  • Czym charakteryzuje się łóżko japońskie?
  • Jak zaaranżować pokój w stylu japońskim?
  • Jakie dodatki sprawdzą się w domu w stylu japońskim?

Styl japoński – wnętrza pełne prostoty

To co kojarzy się ze stylem japońskim to prostota, minimalizm, harmonia. Te trzy elementy najłatwiej odwzorować w przestronnych pomieszczeniach, gdzie nawet po wstawieniu mebli pozostaje dużo wolnego miejsca. Tymczasem typowe japońskie mieszkania mają to do siebie, że są malutkie. Jak radzić sobie z przyrastającymi się z biegiem lat rzeczami? Można zaufać feng shui i zgodnie z regułami tej filozofii uporządkować swoją przestrzeń, dbając o kilka podstawowych zasad:

  1. Każda rzecz ma swoje miejsce;
  2. Wnętrze wyposażone jest w zamknięte meble (szafy i komody zamiast otwartych – np. ram na wieszaki);
  3. Co sezon przeprowadza się sprzątanie, pozbywając się zbędnych rzeczy i chowając te, które nie będą w najbliższym czasie potrzebne (czyli np. zimowe ubrania na okres letni);
  4. Zepsute przedmioty wyrzuca się albo naprawia od razu;
  5. Rośliny – powinny być ważnym elementem wystroju, zadbane, podlewane na czas, usuwane, gdy zaczynają umierać.

Sam widzisz, że podstawy tej filozofii są dosyć oczywiste, pozwalają jednak na panowanie nad przestrzenią. Jeśli więc masz małe mieszkanie albo problem z pozbywaniem się rzeczy, warto wprowadzić do swojego życia ten element stylu japońskiego.

Łóżko japońskie – niezbędny mebel czy drogi gadżet?

Futon, czyli łóżko japońskie, jest podstawowym elementem wyposażenia sypialni w stylu japońskim. To cienki, twardy, bawełniany i – co ważne – zwijany materac układany na podłodze na macie tatami – wykonanej ze słomy i świetnie izolującej. Jeśli planujesz przyjmowanie gości na nocleg, futon świetnie sprawdzi się w roli przenośnego łóżka. Japończycy za dnia chowają je do szaf – dzięki czemu zyskują więcej miejsca – ale europejskie wersje tego wynalazku biorą pod uwagę przyzwyczajenia mieszkańców naszej części globu. Jeśli nie lubisz spać na podłodze, możesz kupić futon ze stelażem i wykorzystywać go jako kanapę czy leżankę. Dostępne są także bardziej miękkie od tradycyjnej wersje, wypełnione innymi materiałami – chociaż wciąż naturalnymi – i dostosowane do upodobań większej liczby ludzi.

Japoński dom lub mieszkanie – zainspiruj się!

Pokój w stylu japońskim

Zamiłowanie do minimalizmu przejawia się także w używaniu określonych odcieni. Dla jednych będą to pastelowe kolory, a dla innych barwy ziemi, a wiec: beż, szary, brąz. Styl japoński operuje właśnie tą drugą paletą, dla przełamania wykorzystując czerwień czy pomarańcz. Decydując się więc na wnętrza w stylu japońskim, postaw na ściany w bieli czy karmelu, a spośród ekscentrycznych dodatków wybierz egzotyczne podłogi wykonane z tropikalnych drzew.

Japoński dom składa się z dużej przestrzeni poprzedzielanej na mniejsze strefy parawanami czy przesuwnymi drzwiami. W sklepach z wyposażeniem wnętrz znajdziesz wiele modeli z drewna, które bez problemu dopasujesz do podłogi. Ważnym elementem będą także niskie, w geometrycznych kształtach meble – wspomniany już futon, ale także ławy, przy których pije się herbatę, klęcząc na ziemi, czy tansu (niskie komody z szufladami) i inne sprzęty. Echem stylu japońskiego w Polsce mogą być popularne stoliki kawowe, które wysokością sięgają kolan, a swobodnie można z nich korzystać, siedząc na sofie czy kanapie. Zainspiruj się sposobem ustawiania sprzętów – nie pod ścianami, jak u nas, ale na środku pokoju, w centralnym miejscu. Warto go wypróbować – w razie, gdyby się nie sprawdził, łatwo można powrócić do poprzedniej kombinacji.

Dom w stylu japońskim – dodatki

Ważnym elementem charakteryzującym dom w stylu japońskim jest oświetlenie: nie jeden żyrandol obejmujący zasięgiem całe pomieszczenie, ale światło punktowe. Postaw więc na stojące lampy ustawione w różnych miejscach, listwy LED, lampiony, świeczki, wypróbuj papierowe abażury w geometrycznych kształtach. Wybierając dywany czy zasłony, zdecyduj się na naturalne materiały – surowe płótno czy jedwab sprawdzą się wyśmienicie.

Nie zapomnij o roślinach. Nie chodzi jednak o to, żeby stworzyć w mieszkaniu dżunglę zdominowaną przez egzotyczne okazy, ale o wkomponowanie w przestrzeń kilku sztuk. Świetnie sprawdzą się bambusy, drzewka bonsai i storczyki. Łazienka w stylu japońskim doskonale będzie wyglądać z kompozycją mchu chrobotka na ścianie, a jeśli masz zacięcie artystyczne pomyśl o zainteresowaniu się ikebaną – artystycznym sposobem układania kwiatów wywodzącym się z Japonii właśnie.

Oczywiście dom w stylu japońskim nie oznacza od razu konieczności przemeblowania całego mieszkania. Wybierz elementy, które są dla Ciebie inspirujące i wkomponuj je w swoje otoczenie. Nawet mała zmiana ma wielkie znaczenie dla komfortu mieszkańców.