Domki letniskowe zawsze miały wielu fanów, jednak rok 2020 i ograniczenia w podróżach za granicę wywołały istny boom na tę formę spędzania urlopu oraz letnich weekendów. Posiadanie małego domku na działce czy w lesie to wygoda i niezależność – w każdej chwili możesz wyskoczyć na reset na łonie natury, zorganizować imprezę ze znajomymi lub rodzinne wakacje w rytmie slow. Zastanawiasz się, jak urządzić domek letniskowy? Oto kilka podpowiedzi.

Z artykułu dowiesz się:

  • Jakie powinny być pierwsze kroki przy urządzaniu domku letniskowego?
  • Jak urządzić domek na działkę w niskim i wysokim budżecie?
  • Jak zaaranżować przytulne wnętrza w domku drewnianym?
  • Jak urządzić domek letniskowy z ogrodem?

Domek na działkę kupiony! I co dalej?

Spełniłeś marzenie i kupiłeś klimatyczny domek letniskowy? Gratulacje! Zanim jednak zaczniesz rozkoszować się wypoczynkiem, przydałoby się jeszcze dostosować przestrzeń do swoich potrzeb. W zależności od stanu budynku będzie potrzebny albo solidny remont, albo delikatny lifting. Jeśli sprawdziłeś, że wszystkie instalacje są sprawne, okna szczelne, dach cały, a rynny drożne – pora przejść do najprzyjemniejszego etapu – urządzania wnętrz (i nie tylko).

Jeżeli stan podłóg w domku letniskowym nie jest zadowalający, lepiej od razu je wymienić, np. na wytrzymałe i łatwe do czyszczenia panele podłogowe. Kiedy już wprowadzisz się tam z rzeczami, będzie to zdecydowanie bardziej kłopotliwe, dlatego takie prace warto wykonać przed pierwszym sezonem.

Idąc za ciosem, dobrze jest też przeprowadzić odświeżające malowanie – o ile oczywiście nie jest to domek drewniany o naturalnych, surowych ścianach. Tu obowiązuje standardowa zasada – kolory jasne i farby satynowe optycznie powiększają przestrzeń (opcja warta uwagi w małych domkach), barwy nasycone i farby matowe – dają efekt przytulności (co również ma swoje plusy).

Kolejnym krokiem będzie urządzenie poszczególnych pomieszczeń zgodnie z ich przeznaczeniem i powierzchnią. Jeśli domek jest piętrowy lub ma antresolę, dobrym pomysłem jest zaaranżowanie tam sypialni (jednej lub kilku, w zależności od potrzeb). Z kolei w domkach parterowych i mobilnych w tej roli sprawdzi się najmniejsze pomieszczenie. To o większej powierzchni lepiej przeznaczyć na strefę wspólną: salon czy jadalnię.

Jak urządzić mały domek letniskowy?

Są dwie szkoły urządzania domku na działce. Jedna – budżetowa (lub, jak kto woli, zero waste), druga – designerska. Zwolennicy pierwszej uważają, że domek letniskowy musi być po prostu funkcjonalny: ma się dać w nim przespać, przygotować proste jedzenie, umyć się – a że w warunkach polowych? To tylko dodaje pikanterii i oldschoolowego klimatu. Do takich domków właściciele często wywożą stare, ale nadal sprawne meble, mini lodówki, gotować można na przenośnej płycie, spać na materacu, siedzieć na składanych krzesłach pamiętających wczasy nad morzem w 1995, a prać… po powrocie z wakacji.

Wypoczynek w takim niewystudiowanym otoczeniu ma miły smak wakacji sprzed dekad, jednak nawet w takich warunkach warto zadbać o minimum estetyki – dopilnuj, by Twój domek na działce nie stał się składzikiem niepasujących do siebie przedmiotów uratowanych przed wyrzuceniem. Pamiętaj, że małe pomieszczenia rządzą się swoimi prawami – to, co na większej powierzchni można by uznać za artystyczny nieład, na 20 czy 30 m2 będzie niestety tworzyć efekt zagracenia. W takim wnętrzu nie wypoczywa się najlepiej.

Dlatego jeśli chcesz urządzić domek niskim kosztem i dać przedmiotom drugie życie, spróbuj swoich sił w DIY i renowacji mebli – stare krzesła czy stolik można przemalować, by tworzyły spójny komplet, dodać do tego tekstylia i klimatyczne dekoracje i prosty domek na działkę zyska nowe życie.

Drugą opcją są domki letniskowe „na bogato”, inspirowane najnowszymi trendami. To dobry wybór dla osób, które wypoczywając w naturze, nie chcą rezygnować z komfortu i kochają przebywać w stylowych wnętrzach. Nie każdy musi mieć duszę harcerza czy działkowca, a luksusowe domki w środku lasu w dzisiejszych czasach nie tylko nikogo nie dziwią, lecz wręcz święcą triumfy.

Jak urządzić domek letniskowy 35 m2 w wysokim standardzie? To wcale nie jest takie trudne – wystarczy spojrzeć na małe mieszkania i miniapartamenty, w których nieraz nawet na kilkunastu metrach można zmieścić wszystko, co potrzebne do życia. Spokojnie da się tu zaprojektować mały aneks kuchenny umożliwiający wspólne gotowanie, a większy stół można wyprowadzić na zewnątrz. W takich domkach popularny jest m.in. styl boho – jasne wnętrza, naturalne dodatki i etniczne akcenty, takie jak „łapacze snów”, makatki, sznurkowe hamaki i huśtawki, pięknie wpisują się w otoczenie lasu czy jeziora. Inna inspiracja to skandynawski minimalizm – idealnie „zrobi klimat” nad jeziorem czy w pobliżu innej wody.

Urządzamy domek letniskowy!

Domek drewniany i klimatyczne poddasze

Jeśli urządzasz domek letniskowy z drewna, ze spadzistym dachem, zdecydowanie warto kreatywnie wykorzystać te detale przy aranżacji. Przytulne drewniane ściany lubią się z kolorowymi tekstyliami: kocami, poduszkami, barwnymi dywanikami itp. Te ostatnie idealnie podkreślą też urok podłogi drewnianej – zadbaj o to, by nie zakrywały zbyt wiele!

Pamiętaj, że klimatyczne nie znaczy ciemne – urządzając poddasze, zwróć uwagę na dobre źródła oświetlenia. Możesz je umieścić np. w biegnących poziomo belkach. Na Twoim poddaszu brakuje miejsca na wygodny fotel? Praktycznym pomysłem jest zaaranżowanie wnęki okiennej w taki sposób, by można w niej było zasiąść z książką, kubkiem herbaty i widokiem na zieleń. A skoro już o oknach mowa – nic nie psuje wypoczynku w domku letniskowym tak jak bzyczący w środku nocy nad uchem komar… Dlatego warto zawczasu pomyśleć o zamontowaniu moskitier. Podziękujesz sobie za to już pierwszego wieczoru.

Domek letniskowy nie kończy się na wnętrzu – pomysły na taras i ogród

Domek na działce warto urządzić gustownie i wygodnie, jednak przy dobrej pogodzie większość dnia i tak będziesz spędzać na zewnątrz. Na dużym tarasie można ustawić stół na posiłki pod chmurką. Zdecydowałeś się na modny domek mobilny bez tarasu? Stół wystarczy przenieść na trawę, jednak nie zapomnij wtedy o ważnym dodatku – parasolu przeciwsłonecznym.

Na zewnątrz koniecznie wygospodaruj też miejsce na hamak, a jeśli planujesz wypoczynek z dziećmi, przyda się trochę atrakcji takich jak minizjeżdżalnia, basen czy huśtawka. Jeśli chodzi o meble ogrodowe i tarasowe, pięknie i naturalnie wyglądają te wykonane z wikliny lub płótna. Całość uzupełnij o stylowe dekoracje: świeczki, lampiony, pledy i poduszki.