Wiatrołap – co to jest i jak go zaaranżować?

Wiatrołap, przedsionek, wejście do domu, ganek – ten element domu można nazywać różnie, ale na pewno nie należy o nim zapominać, planując budowę. Zalecenie jego utworzenia wynika z przepisów i jest związane z zapewnieniem właściwej izolacji cieplnej budynku. Uwzględnienie dodatkowego przedsionka w projekcie domu przyniesie Ci jednak znacznie więcej korzyści. Szukasz pomysłów na wiatrołap i inspiracji, jak go urządzić? Zapraszamy do lektury.

Z artykułu dowiesz się:

  • Co to jest wiatrołap?
  • Jak urządzić wiatrołap w domu jednorodzinnym?
  • Jak umeblować mały wiatrołap, a co zmieścić w większym?
  • Dlaczego warto zdecydować się na wiatrołap zewnętrzny?

Co to jest wiatrołap w domu i jakie pełni funkcje?

Wiatrołap to niewielkie pomieszczenie typowe zwłaszcza dla domów jednorodzinnych. Oddziela ono część mieszkalną budynku od wejścia. Zazwyczaj jest to kryta przybudówka przed drzwiami wejściowymi, w której można zostawić okrycia wierzchnie, buty czy mokry parasol. Czasami wiatrołapy projektuje się w taki sposób, że prowadzą z nich np. schody np. do piwnicy lub wejście do garażu.

Przede wszystkim jednak rolą takiego przedsionka jest zapewnienie izolacji termicznej dla wnętrza budynku. Choć można spotkać wiele domów bez wiatrołapu, to jednak § 63 Rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie jasno mówi, że: „wejścia z zewnątrz do budynku i pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi należy chronić przed nadmiernym dopływem chłodnego powietrza przez zastosowanie przedsionka, kurtyny powietrznej lub innych rozwiązań nieutrudniających ruchu”. A ponieważ budowa wiatrołapu zewnętrznego jest stosunkowo prosta i tania, to rozwiązanie w praktyce cieszy się w Polsce największą popularnością.

O przydatności wiatrołapu przed wejściem do domu można przekonać się już przy pierwszej jesiennej wichurze. Ten dodatkowy przedsionek sprawia, że hall w domu zawsze będzie pomieszczeniem ciepłym i przytulnym – nawet gdy otworzysz kurierowi albo wdasz się w pogawędkę z sąsiadem. A jeśli Twój dom ma zaplanowane wyjście do ogrodu, dzięki „łapaczowi wiatru” unikasz uciążliwych przeciągów, które w innym układzie pojawiałyby się, gdyby tylko ktoś otwierał drzwi zewnętrzne.

Wiatrołap – aranżacje wejścia do domu

Przejdźmy do najważniejszego: jak urządzić wiatrołap? To pomieszczenie jest zwykle dość proste w aranżacji – ma niedużą powierzchnię i jedną funkcję, zatem wystarczy kilka prostych trików. Na podłodze przedsionka najlepiej sprawdzi się gres, który łatwo utrzymać w czystości. Tu przy okazji widać dodatkową korzyść z tworzenia wiatrołapu – jeśli jesteś fanem drewna czy paneli w pomieszczeniach mieszkalnych, nic nie stoi na przeszkodzie, by Twoja podłoga w przedpokoju była wykonana z desek. Nie musisz obawiać się o naniesienie na nią błota czy porysowanie miękkiego drewna obcasami – obuwie zostaje w przedsionku.

Na ścianach wiatrołapu w zupełności wystarczy Ci farba w ulubionym kolorze, ale oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by wyżyć się kreatywnie i wykończyć pomieszczenie np. tapetą w niebanalny wzór. Wszystko zależy od Twojej fantazji! Przedsionek nie musi być bezosobową „śluzą” prowadzącą do domu – w końcu to już jego część.

Wiatrołap – co to jest i jak go zaaranżować?

Wiatrołap – inspiracje wykończeniowe

Jak umeblować wiatrołap? Jeśli jest mały, najwygodniej będzie, gdy znajdzie się w nim wieszak ścienny oraz ława (lub ich kombinacja w jednym meblu). Wiatrołap z siedziskiem, np. w formie miękkiej poduszki, pozwoli wygodnie zdejmować i zakładać buty, ubierać dziecko do wyjścia czy wyczyścić łapy psu po powrocie z jesiennego spaceru. Pod powierzchnią do siedzenia możesz zaprojektować szafki na obuwie.

Jeżeli natomiast dysponujesz nieco większą powierzchnią wiatrołapu, warto pokusić się o wstawienie do niego komody na drobiazgi albo większej szafy na okrycia wierzchnie. Możesz zdecydować się np. na taką wykończoną lustrem.

Zadbaj też o odpowiednie oświetlenie i drobne akcenty, które nieco udomowią Twój przedsionek – designerski stojak na parasole, poduszka dekoracyjna, plakat z pozytywnym hasłem czy roślina doniczkowa z pewnością będą miłym powitaniem po powrocie do domu z pracy.

Wiatrołap na zewnątrz domu – praktyczne rozwiązanie na co dzień

Wiatrołap w domu jednorodzinnym – oprócz swojej funkcji termoizolacyjnej – ma mnóstwo nieoczywistych na pierwszy rzut oka zalet, m.in. pomaga utrzymać estetykę i porządek. Wydzielone pomieszczenie za drzwiami wejściowymi oszczędzi Ci na co dzień widoku okryć wierzchnich i innych przedmiotów, które lubią tworzyć bałagan w hallu.

Bolączką właścicieli mieszkań w blokach często jest to, że projektują np. elegancki biały przedpokój, który w założeniu ma mieć minimalistyczny charakter, jednak cały czar rozwiązania pryska, gdy pomieszczenie zaczynają „zdobić” ubłocone buty, suszące się parasole, wózek dziecięcy oraz plątanina szalików, czapek i toreb na zakupy… Wiadomo, jak to bywa – po ciężkim dniu nie każdy ma ochotę na układanie części garderoby jak do sesji zdjęciowej, a poza tym zmoczone deszczem czy śniegiem rzeczy muszą się jakoś wysuszyć. Wiatrołap w domu umożliwia Ci po prostu zamknięcie całego chaosu za drzwiami, dlatego nie warto rezygnować z tego rozwiązania na etapie projektu.

Dodatkowy większy przedsionek z powodzeniem może też pełnić funkcję pomieszczenia gospodarczego – przechowasz w nim np. rower, hulajnogę, rolki, narzędzia do majsterkowania, a także wszelkie inne „przydasie”, które powinny być pod ręką, ale niekoniecznie na wierzchu.