Drzwi do domu to nie tylko skrzydło! Równie ważnym elementem są ościeżnice, czyli mówiąc potocznie – futryny. Ich prawidłowy dobór zapewni elegancie wykończenie wnętrza oraz sprawi, że drzwi będą się płynnie otwierać i zamykać. W tym artykule wyjaśnimy, jakie są różnice między ościeżnicami stałymi a regulowanymi i jakie zastosowania mogą one znaleźć w Twoim domu.

Z artykułu dowiesz się:

  • Jaką rolę w mechanizmie drzwiowym pełnią ościeżnice?
  • Jakie rodzaje ościeżnic wyróżniamy?
  • Czym różnią się drzwi z ościeżnicą regulowaną od tych z ościeżnicą stałą?
  • O czym pamiętać przed zakupem drzwi z ościeżnicami?

Co to jest ościeżnica?

Ościeżnica to osadzona wewnątrz otworu drzwiowego (tzw. ościeży) nieruchoma rama, do której montuje się skrzydło. Zapewnia stabilność i szczelność drzwi oraz ich poprawne działanie. To również dzięki temu elementowi drzwi wewnętrzne i zewnętrzne zyskują wizualną kropkę nad „i”.

Ościeżnica składa się z dwóch elementów pionowych (zamkowego i zawiasowego) oraz dwóch belek poziomych (nadproża i progu). Za estetyczne wykończenie drzwi z ościeżnicą odpowiadają elementy maskujące, takie jak ćwierćwałki i opaski.

Ościeżnica stała czy regulowana?

Rodzaje ościeżnic

Ze względu na konstrukcję ościeżnice dzielimy na stałe i regulowane. Jak sama nazwa wskazuje, futryny stałe są produkowane w standardowych rozmiarach, których nie da się regulować. Ościeżnice regulowane pozwalają natomiast na dość elastyczne dopasowywanie ich do grubości ścian.

Zależnie od tego, czy będziesz montować drzwi przylgowe, czy bezprzylgowe, możesz wybrać ościeżnicę dopasowaną do ich charakteru. Jeszcze inny podział dotyczy materiałów, z których wykonane są futryny drzwiowe. W sklepach znajdziesz ościeżnice drewniane, metalowe lub zrobione z MDF czy PCW.

Ościeżnice drzwi różnią się także pod względem innego ważnego kryterium, którym są wymiary otworów drzwiowych. Najpopularniejsza szerokość skrzydeł drzwiowych to 80 cm, jednak w starszym budownictwie można też spotkać drzwi 70- lub 60-centymetrowe.

Ościeżnica regulowana czy stała – którą wybrać?

Drzwi z ościeżnicą stałą będą dobrym rozwiązaniem zwłaszcza w nowym budownictwie, które charakteryzuje się typową grubością muru, czyli pomiędzy 6 a 10 cm. W tym wypadku istotne jest także, aby ściany były równe. Ponieważ mocowanie tego typu ościeżnic jest nieco trudniejsze niż w modelach regulowanych, warto skorzystać z usług fachowców.

Twoje mieszkanie lub dom ma ściany o niestandardowych grubościach? Zdecyduj się na futryny regulowane. Tego typu ościeżnice zwykle pozwalają na regulację w zakresie +/- 2 cm. Aby jednak dało się je zamocować, musi być spełniony ważny warunek – ściana powinna mieć co najmniej 7,5 cm grubości. Jeżeli masz smykałkę do drobnych prac budowlanych, drzwi wewnętrzne z ościeżnicą regulowaną możesz spróbować zamontować samodzielnie.

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by dla ułatwienia sobie pracy ościeżnice regulowane zainstalować również przy standardowej grubości ścian.

Drzwi z ościeżnicą – o czym pamiętać przed zakupem?

Zanim wybierzesz się do sklepu budowlanego lub złożysz zamówienie online na drzwi pokojowe z ościeżnicą, warto pamiętać o kilku rzeczach.

  1. Zastanów się, jaki efekt aranżacyjny chcesz osiągnąć, i zdecyduj, czy wolisz drzwi przylgowe, bezprzylgowe, w jakim kolorze, z jakiego materiału, na którą stronę mają się otwierać itd. To wszystko zaważy na wyborze ościeżnicy.
  2. Zmierz grubość muru i szerokość otworów drzwiowych, aby wiedzieć, czy wybrać ościeżnicę stałą, czy regulowaną oraz w jakim wymiarze. Zastanów się też, czy montaż drzwi będziesz wykonywać sam, czy zlecisz go ekspertom.
  3. Zwróć uwagę na rozmieszczenie otworów drzwiowych w swoim domu. Opaski maskujące od ościeżnicy regulowanej mogą się nie zmieścić, jeżeli np. drzwi są umiejscowione w rogu pomieszczenia (tzn. blisko styku dwóch ścian prostopadłych).
  4. Pamiętaj, że do ościeżnic stałych należy osobno dokupić listwy maskujące, gdyż z reguły nie ma ich w komplecie. Takie opaski posłużą do zakrycia miejsc łączenia pianką.
  5. Jeżeli chcesz wymienić drzwi starego typu i natrafiłeś na wpuszczone w ścianę stalowe futryny, nie musi to jeszcze oznaczać poważnego remontu z kuciem. Na rynku są dostępne specjalne ościeżnice nakładkowe, które pozwalają po prostu zabudować stare rozwiązanie.