Pokój ucznia lub studenta – jakie drzwi wybrać?

Pokój dla studenta czy ucznia powinien zapewniać młodemu człowiekowi komfort oraz odpowiednie warunki do nauki – ciszę i spokój. Dlatego w aranżacji tego wnętrza istotne są nie tylko ergonomiczne krzesło i biurko, ale też dobrze dobrane drzwi, które izolują przestrzeń dziecka czy nastolatka od reszty domu czy mieszkania.

Z artykułu dowiesz się:

  • jakie parametry powinny mieć drzwi w pokoju dla ucznia,
  • jakie rozwiązania uatrakcyjnią aranżację pokoju ucznia,
  • czy drzwi do pokoju ucznia powinny mieć prześwity.

Drzwi do pokoju dziecka przede wszystkim mają zapewnić maluchowi bezpieczeństwo. Powinny być więc wykonane z solidnych materiałów, odpornych na uderzenia zabawką czy kopnięcia. Nastolatek, który jest już uczniem albo nawet studentem, ma jednak nieco inne potrzeby niż kilkulatek. Poza poczuciem bezpieczeństwa potrzebuje również prywatności i… ciszy.

Pokój dla studenta lub ucznia – cicha przestrzeń do nauki

Aby stworzyć optymalne warunki do nauki, warto zadbać o wybór drzwi charakteryzujących się wysoką izolacyjnością akustyczną. Dzięki temu do pokoju dla studenta czy ucznia będzie docierać mniej rozpraszających hałasów z innych pomieszczeń w domu, takich jak rozmowy, odgłosy oglądanego w pokoju obok filmu czy gwizd czajnika. Domownicy też docenią dobre wygłuszenie stolarki drzwiowej, gdy nastolatek będzie głośno słuchał muzyki.

Dobre właściwości dźwiękochłonne mają drzwi o wypełnieniu z pianki poliuretanowej lub płyty otworowo-wiórowej. Tłumią hałas dużo lepiej niż tańsze modele z wypełnieniem typu plaster miodu. Jeśli zależy ci na jeszcze pełniejszym wygłuszeniu drzwi, warto też postawić na drzwi bezprzylgowe, czyli takie, których skrzydło po zamknięciu tworzy z ościeżnicą jednolitą płaszczyznę. Tego typu drzwi wewnętrzne lepiej izolują bowiem od hałasów niż tradycyjne modele przylgowe.

Pokój ucznia lub studenta – jakie drzwi wybrać?

Pokój ucznia – aranżacje z drzwiami pokrytymi tablicówką

Podczas urządzania pokoju dla ucznia lub studenta warto wykorzystać nieszablonowe rozwiązania, takie jak drzwi pokryte farbą tablicową. Będą nie tylko interesującym elementem wystroju wnętrza, ale też praktycznym udogodnieniem służącym do zapisywania np. planu zajęć czy terminów kolokwiów. Pozwolą też młodemu człowiekowi personalizować przestrzeń wokół siebie i zmieniać ją na bieżąco, dopasowując do swoich potrzeb i ewoluującego gustu.

Pokój dla ucznia – nie tylko strefa do nauki

Trzeba pamiętać, że pokój ucznia to nie tylko miejsce do nauki, ale też przestrzeń, w której młody człowiek realizuje swoje pasje czy spędza czas z przyjaciółmi. Dlatego tak ważne jest, by pokój zapewniał mu prywatność. Lepiej więc zrezygnować z drzwi szklanych lub z dużą liczbą przeszkleń – wprawdzie w stolarce drzwiowej z reguły używa się szkła nieprzezroczystego, jednak nie daje ono takiego poczucia intymności jak płyta z drewna lub materiałów drewnopodobnych. W małym pokoju ucznia, który bardzo potrzebuje doświetlenia i optycznego powiększenia, można w ostateczności zdecydować się na drzwi z niewielkimi wąskimi szybami albo bulajem.

Wybór drzwi do pokoju ucznia lub studenta nie jest łatwy, ale jeśli uwzględnisz nasze wskazówki, na pewno zakończy się powodzeniem. Pamiętaj, że szeroki wybór gotowych drzwi wewnętrznych znajdziesz w naszych sklepach stacjonarnych DDD Dobre Dla Domu.