Podłoga z desek sosnowych – co trzeba o niej wiedzieć?

Sosna jest jednym z tańszych rodzajów drewna, z których wykonuje się pokrycie podłogi. To gatunek powszechnie występujący na terenie Polski, a więc łatwo dostępny i szeroko wykorzystywany od setek lat – także jako materiał do wyrobu mebli. Podłoga z desek sosnowych będzie dobrą bazą dla wielu aranżacji, a odpowiednio zabezpieczona – przetrwa przez wiele lat. Zobacz, czym charakteryzują się podłogi sosnowe!

Z artykułu dowiesz się:

  • jak wygląda podłoga z desek sosnowych,
  • jakie parametry ma podłoga sosnowa.

Podłoga z desek sosnowych pasuje do wnętrz w stylu skandynawskim i rustykalnym, ale także do nowoczesnych, minimalistycznych aranżacji, sprawiając, że wnętrze zyskuje bardziej przytulny charakter. Jest ciepła, szlachetna i dość uniwersalna – choć nie sprawdzi się w każdym pomieszczeniu.

Jak wygląda podłoga z desek sosnowych?

Do zalet sosny należą przede wszystkim niska cena, łatwość obróbki oraz charakterystyczny wygląd. Deski sosnowe są jasne, dzięki czemu optycznie powiększają wnętrze. Mają przyjemny, ciepły odcień i dobrze widoczne usłojenie, dzięki czemu dobrze wpiszą się w aranżacje, w których chcesz podkreślić to, co naturalne. Bardzo efektownie zaprezentują się również deski lekko pobielone lub szczotkowane.

Należy jednocześnie pamiętać, że kolor deski sosnowej często zmienia się pod wpływem lakieru. Z biegiem czasu posadzka może nabierać coraz bardziej żółtawego odcienia. Na szczęście odpowiednio dobrany lakier do podłogi sosnowej pozwala odwlec tę zmianę w czasie. Specjaliści zalecają, by do drewna iglastego stosować lakiery wodorozcieńczalne na bazie żywic akrylowych.

Podłoga z desek sosnowych – co trzeba o niej wiedzieć?

Jakie parametry mają podłogi sosnowe?

Niestety sosna to nie jest najtwardsze drewno, z którego można wykonać pokrycie podłogi. Podłogi sosnowe są wyraźnie miększe niż parkiet dębowy, jesionowy czy wykonany z drewna egzotycznego. Mogą się przez to szybciej starzeć i łatwiej niszczyć przy intensywnej eksploatacji. Nie będzie to jednak dużą wadą w pomieszczeniach zaaranżowanych w stylu rustykalnym, w których są mile widziane nieco postarzałe elementy.

Ze względu na swoją miękkość podłogi sosnowe najlepiej montować w pomieszczeniach o niskim natężeniu ruchu, takich jak sypialnia. Lepiej też unikać chodzenia po nich na obcasach, które mogą zostawić w drewnie nieestetyczne wgniecenia.

Zobacz również: Podłoga drewniana na ogrzewanie podłogowe