Jak urządzić kuchnię z jadalnią na wspólnej przestrzeni?

W nowym budownictwie coraz częściej stawia się na duże, otwarte przestrzenie. Nikogo nie dziwią salon, kuchnia i jadalnia w jednym pomieszczeniu. Takie rozwiązania spotyka się nawet w naprawdę dużych mieszkaniach czy domach. Projektanci rezygnują ze ścianek działowych, drzwi i innych wizualnych przegród. W ten sposób powstaje nowoczesna kuchnia z jadalnią otwarta na salon. Jak zaaranżować takie wnętrze? Co zrobić, by funkcjonalnie i estetycznie podzielić przestrzeń? I… czy zawsze warto to robić? Zobacz nasze inspiracje!

Z tekstu dowiesz się:

  • jak urządzić kuchnię z jadalnią, by jak najlepiej wykorzystać dostępną przestrzeń,
  • co zrobić, by kuchnia z jadalnią pasowała do salonu,
  • jaką podłogę wybrać do otwartej przestrzeni,
  • jak podkreślić spójność estetyczną wnętrza, a jak podzielić przestrzeń funkcjonalnie.

Salon z kuchnią i jadalnią połączone w jedno pomieszczenie to często rozwiązanie podyktowane niewielkim metrażem. Mała kuchnia z jadalnią otwarta na salon pozwala zaoszczędzić cenną przestrzeń i zmieścić dodatkową szafkę w miejscu, w którym stałaby ścianka działowa. Gdyby pomieszczenia te były oddzielne, mogłoby okazać się, że kuchnia jest zbyt mała, by wygodnie przygotowywać posiłki, a w salonie nie zmieści się funkcjonalny stół.

Coraz częściej jednak trzy pomieszczenia, czyli kuchnia z jadalnią i salonem, zostają połączone niezależnie od metrażu. Otwarta przestrzeń sprzyja bowiem wspólnemu spędzaniu czasu i lepszej integracji domowników. Osoba przygotowująca posiłek w kuchni może swobodnie rozmawiać z innymi osobami przebywającymi w domu. Ułatwia to też nakrywanie do stołu i serwowanie potraw – kiedy kuchni i jadalni nie dzieli ściana, nie trzeba przenosić wszystkiego do innego pomieszczenia i pokonywać drzwi. Wystarczy tylko kilka kroków i jest się w jadalni.

Co więcej – duża kuchnia z jadalnią otwarta na salon sprawia, że mieszkanie staje się optycznie większe, lepiej doświetlone i przestronniejsze. Łatwiej wytyczyć w nim też wygodne szlaki komunikacyjne.

Jak zatem zaaranżować salon z jadalnią i kuchnią? Można wyróżnić dwa podstawowe sposoby:

  • podkreślić funkcjonalną odrębność stref kuchennej, jadalnej i salonowej,
  • zespolić estetycznie wszystkie strefy, by jak najmocniej stworzyć wrażenie dużej, otwartej przestrzeni.

Kuchnia z jadalnią i salonem – aranżacje podkreślające otwartą przestrzeń

Jedną z najważniejszych (a jednocześnie najtrudniejszych) kwestii, gdy kuchnia z salonem i jadalnią są połączone, jest takie zaaranżowanie całej przestrzeni, by zachować stylistyczną spójność. Nie ma tu znaczenia, czy chcesz symbolicznie podzielić pomieszczenie na strefy, czy jak najbardziej otworzyć przestrzeń – wszystkie meble, dodatki, kolory ścian i sprzęty po prostu muszą do siebie pasować.

Spójność kuchni, jadalni i salonu można podkreślić na kilka sposobów. Jednym z najbardziej interesujących jest ułożenie takiej samej podłogi w całym pomieszczeniu. Mogą być to dobrej jakości panele podłogowe o podwyższonej odporności na wilgoć, deski z naturalnego drewna (najlepiej egzotycznego – dobrze zniesie trudne warunki panujące w kuchni) czy też coraz modniejsze panele winylowe – bardzo trwałe, odporne na zarysowania i dobrze znoszące kontakt z wodą.

Warto też zadbać o:

  • spójność kolorystyczną – ściany w poszczególnych strefach powinny mieć ten sam kolor (można oczywiście wyróżnić np. ścianę telewizyjną),
  • ciągłość dekoracji – te same akcenty dekoracyjne mogą pojawiać się w różnych częściach pomieszczenia, zarówno w części kuchennej, jak i w salonie.

Jak urządzić kuchnię z jadalnią na wspólnej przestrzeni?

Aranżacje salonu z kuchnią i jadalnią – jak wydzielić strefy?

Jakie natomiast rozwiązania wprowadzić, gdy aranżacja jadalni z kuchnią i salonem ma służyć wizualnemu oddzieleniu tych trzech stref? Jak osiągnąć równowagę pomiędzy jednolitym designem a chęcią podzielenia przestrzeni?

W tym przypadku z pomocą ponownie przychodzi… podłoga. Różnicowanie rodzaju pokrycia podłóg pozwala bowiem podkreślić odrębność poszczególnych stref mieszkania. Stanowi stylistyczną i funkcjonalną granicę pomiędzy kuchnią, jadalnią i salonem.

W takim przypadku w części salonowej można ułożyć panele podłogowe lub deski drewniane, natomiast w kuchni – klasyczne płytki ceramiczne. Od Twojej decyzji zależy, z którą z tych stref połączysz jadalnię.

Zobacz też inne metody dzielenia przestrzeni na strefy:

  • Granicę strefy może wydzielać dywan. Ułożony pod stołem wyznaczy jadalnię, a umieszczony pod kanapą i stolikiem kawowym określi miejsce do odpoczynku.
  • Strefy można wydzielić również za pomocą mebli. Najbardziej oczywistym rozwiązaniem będzie barek oddzielający kuchnię od salonu. Dobrze sprawdzi się też ażurowy regał lub… kanapa – wystarczy ustawić ją plecami do kuchni z jadalnią.
  • Strefę jadalną i wypoczynkową można symbolicznie zaznaczyć za pomocą oświetlenia. Posłużą temu lampy zawieszone nad stołem i nad stolikiem kawowym.
  • Jadalnię warto zaplanować pomiędzy aneksem kuchennym a częścią salonową. Stół i krzesła funkcjonalnie oddzielą wtedy te dwie strefy.

Aranżacja salonu z kuchnią i jadalnią – o tym warto pamiętać

Przemyślana aranżacja kuchni z jadalnią otwartą na salon sprawi, że pomieszczenie to stanie się prawdziwym sercem domu. Podczas urządzania wnętrza warto jednak pamiętać również o kwestiach czysto praktycznych:

  • Kuchnia połączona z jadalnią i salonem wymaga urządzeń, które ograniczają rozprzestrzenianie się zapachów. Kluczową rolę odgrywa tu więc dobry, mocny okap – najlepiej podłączony do otworu wentylacyjnego.
  • Mała kuchnia połączona z salonem może stwarzać problem niedostatecznej ilości miejsca do przechowywania. Warto więc maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń, montując szafki pod sam sufit lub posiłkując się mobilnymi pomocnikami kuchennymi w formie niewielkich szafek na kółkach.
  • Aranżacja kuchni z jadalnią powinna również uwzględniać wytyczne wynikające z teorii tzw. trójkąta roboczego, którego wierzchołki stanowią kuchenka, zlewozmywak oraz lodówka. Dzięki temu gotowanie, zmywanie czy rozpakowywanie zakupów będzie bardziej komfortowe.

Zobacz też: Remont kuchni – jaki to koszt?