Drzwi przesuwne – pokojowe, do łazienki, do kuchni.

28 maja 2020

Drzwi przesuwne otwierają się i zamykają, poruszając się wzdłuż płaszczyzny ściany. Dzięki temu pozwalają na optymalne wykorzystanie przestrzeni i umożliwiają łatwe dzielenie wnętrz. Wymagają mniej miejsca niż tradycyjne drzwi uchylne, a przy tym są niezwykle wygodne i estetyczne. Pasują zarówno do nowoczesnych, jak i do klasycznych aranżacji. Co warto wiedzieć przed montażem drzwi przesuwnych? Sprawdź!

Drzwi przesuwne wewnętrzne sprawdzają się zwłaszcza w niewielkich pomieszczeniach – nie poruszają się po łuku, zajmują więc mniej miejsca niż modele uchylne. Coraz częściej pojawiają się jednak również w dużych mieszkaniach – wyglądają bowiem bardzo efektownie i oryginalnie, a jednocześnie dają wiele możliwości aranżacyjnych.

Wybór modeli drzwi przesuwnych jest naprawdę szeroki, łatwo więc dopasować je do ogólnej stylistyki wnętrza. Drzwi szklane przesuwne doskonale uzupełnią aranżację w stylu nowoczesnym lub japońskim, funkcjonalnie dzieląc przestrzeń, a jednocześnie nie blokując dostępu światła. Do klasycznych wnętrz pasują natomiast bardziej tradycyjne drzwi przesuwne drewniane, występujące w różnych wzorach i odcieniach.

Co istotne – ten typ stolarki sprawdzi się również w przypadku pomieszczeń o niestandardowych kształtach i otworów drzwiowych o nietypowych wymiarach. W takim przypadku rozwiązaniem będą drzwi przesuwne na wymiar – ściśle dopasowane do wymagań klienta.

Drzwi wewnętrzne przesuwne – w jakich pomieszczeniach się sprawdzą?

Stolarka drzwiowa tego typu znajduje zastosowanie w różnych pomieszczeniach:

  • Drzwi przesuwne do salonu – drzwi poruszające się wzdłuż płaszczyzny ściany stanowią lekką i łatwą do zniesienia barierę pomiędzy poszczególnymi pomieszczeniami. Zamknięte, dobrze odgradzają pokój od reszty domu czy mieszkania i pozwalają szybko zamienić salon na prywatną sypialnię. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by drzwi przesuwne do pokoju zostawić otwarte na dłużej – w końcu nie zajmują miejsca wokół otworu drzwiowego, nie zaburzają więc szlaków komunikacyjnych. W ten sposób powstaje salon otwarty, tak popularny we współczesnych aranżacjach. Dlatego też w salonie bardzo efektownie wyglądają drzwi przesuwne szklane.
  • Drzwi przesuwne do łazienki – problemem wielu polskich mieszkań są bardzo małe, trudne do funkcjonalnego urządzenia łazienki. W takiej sytuacji przesuwne drzwi okażą się doskonałym rozwiązaniem, umożliwią bowiem pełniejsze wykorzystanie niewielkiej przestrzeni. Ich zamontowanie zminimalizuje ryzyko, że w czasie otwierania uderzą w meble czy inne skrzydło drzwiowe. Drzwi przesuwne łazienkowe pozwolą Ci więc zyskać przynajmniej kilkadziesiąt centymetrów kwadratowych dodatkowego miejsca, które można wykorzystać na ustawienie dodatkowej szafki czy kosza na pranie.
  • Drzwi przesuwne do sypialni – w sypialni drzwi przesuwne wykorzystasz w celu wydzielenia garderoby czy miejsca do pracy. W małych mieszkaniach niekiedy pozwalają wręcz na zaaranżowanie oddzielnego miejsca do spania w części dziennej, lekką ścianką działową odgradzając łóżko od reszty salonu.
  • Drzwi przesuwne do kuchni – nie wszyscy lubią kuchnie otwarte na salon czy przedpokój. Wielu osobom przeszkadzają rozchodzące się zapachy czy widok sprzętów i akcesoriów kuchennych, w których zazwyczaj nie panuje idealny porządek. Jednocześnie nie zawsze istnieje możliwość zamontowania w kuchni drzwi uchylnych – zwłaszcza gdy jest bardzo mała lub umieszczona we wnęce w salonie. Wtedy dobrym pomysłem jest montaż drzwi przesuwnych.

Drzwi przesuwne pokojowe to jednak nie wszystko. Takie rozwiązanie doskonale sprawdzi się również na tarasie. Duże, wykonane ze szkła drzwi przesuwne zewnętrzne zapewnią łatwe przejście do części ogrodowej i efektownie doświetlą wnętrze.

Drzwi przesuwne – pokojowe, do łazienki, do kuchni.

Jak zamontować drzwi przesuwne?

Montaż drzwi przesuwnych można przeprowadzić na dwa podstawowe sposoby. Pierwszy z nich opiera się na wykorzystaniu specjalnej kasety konstrukcyjnej. W tym przypadku przesuwne drzwi po otwarciu chowają się w ścianie. By uzyskać ten efekt, wystarczy w pomieszczeniu postawić ściankę z płyty kartonowo-gipsowej i wmontować w nią kasetę do systemu przesuwnego.

System przesuwny chowany w ścianie jest wyposażony w specjalne opaski, szczotki i uszczelki, dzięki którym udaje się zminimalizować przenikanie dźwięków przez zamknięte drzwi, co w niektórych przypadkach jest szczególnie istotne. Pozostawia też ścianę do dowolnego zagospodarowania.

Drugi sposób montażu drzwi przesuwnych to system naścienny. Jest mniej efektowny, ale za to szybki i łatwy. Do ściany (lub sufitu) wystarczy przymocować specjalną, wytrzymałą szynę, po której na wózkach jezdnych będzie można przesuwać skrzydło. Dla estetyki całości konstrukcję zasłania się maskującym karniszem, najczęściej w tym samym kolorze co drzwi.

System ten potrzebuje ściany do tego, by można było po niej przesunąć drzwi. Nie będziesz więc mógł ustawić wzdłuż niej mebli. Jednocześnie rozwiązanie to powoduje, że drzwi pokojowe przesuwne zajmują zdecydowanie mniej miejsca niż tradycyjnie otwierane skrzydła.

Zobacz również: Drzwi łamane – sposób na organizację przestrzeni