Wymiar otworu drzwiowego – jak określić go prawidłowo?

Wybór konkretnego modelu drzwi wewnętrznych to dopiero początek. Czasem większy problem sprawia prawidłowe określenie ich rozmiaru. Co tak naprawdę oznaczają potoczne określenia drzwi 80 czy 70 i jak interpretować wymiary otworów drzwiowych? Jak dopasować rozmiar skrzydła do otworu? Podpowiadamy!

Z tekstu dowiesz się:

Zgodnie z prawem budowlanym minimalna szerokość drzwi powinna wynosić ok. 80 cm (w świetle ościeżnicy), a wysokość – ok. 200 cm. W starym budownictwie można jednak spotkać drzwi wewnętrzne o szerokości ok. 60 cm lub ok. 70 cm, dlatego też taki niestandardowy wymiar wciąż znajduje się w sprzedaży. Ważne, by jeszcze przed wykończeniem ściany prawidłowo określić, jaki ma być wymiar pozostawionego otworu pod ościeżnicę drzwi wewnętrznych.

Jak określić wymiar w świetle ościeży? Parametry drzwi

Określenie „rozmiar drzwi” jest bardzo dużym uproszczeniem – posługiwanie się nim może prowadzić do problematycznych i kosztownych pomyłek. Aby prawidłowo dokonać zamówienia i wybrać drzwi o odpowiednich wymiarach, bezpieczniej mówić o bardziej szczegółowych parametrach:

  • wymiarze otworu w murze,
  • wymiarze w świetle przejścia (w świetle ościeżnicy)
  • wymiarze po zewnętrznej stronie ościeżnicy,
  • wymiarze skrzydła drzwi.

Potoczne określenie „drzwi 80” najczęściej oznacza właśnie szerokość skrzydła drzwiowego. Otwór pod ościeżnicę regulowaną lub stałą do takiego skrzydła powinien więc być inny.

Drzwi wewnętrzne – wymiary otworu pod drzwi 80 cm i 70 cm

Montaż drzwi wewnętrznych 80

W określeniu wymiarów otworu pod drzwi kluczowy jest rodzaj ościeżnicy, a także czy drzwi będą w wersji przylgowej lub bezprzylgowej. Ważnym elementem pomiaru otworu drzwiowego jest nie tylko wysokość i szerokość otworu drzwiowego, należy pamiętać również o grubości muru. Wymiar ten jest niezbęny przede wszystkim przy wyborze drzwi z ościeżnicą regulowaną. Precyzja jest zalecana, jeżeli chcesz prawidłowo ustalić wymiary otworu! Niewielka niedokładność może całkowicie uniemożliwić zamontowanie ościeżnicy. Przykładowe wymiary dla drzwi wewnątrzlokalowych, przylgowych:

  • W przypadku ościeżnicy regulowanej dla skrzydła przylgowego otwory w murze powinny być o około 6-8 cm szersze niż skrzydło drzwiowe.
  • W przypadku ościeżnicy stałej dla drzwi przylgowych szerokość otworu w murze powinna być większa o ok. 8-10 cm od szerokości skrzydła drzwiowego.

Przed zakupem drzwi wymiary otworów należy koniecznie skonsultować ze sprzedawcą lub zweryfikować z kartą techniczną drzwi/ościeżnicy, jaka jest w planie do montażu. Wnęka na drzwi, albo wielkość otworów może się różnić w zależności od typu drzwi, typu ościeżnicy i producenta. W szczególnych przypadkach może się okazać, że otwór w murze trzeba będzie lekko przerobić pod wymagany wymiar ościeżnicy.

A drzwi zewnętrzne?

Otwór na drzwi zewnętrzne, a konkretnie jego wymiary są zazwyczaj szersze niż wymiary drzwi wewnątrzlokalowych.

Montaż ościeżnicy – o czym warto wiedzieć?

Jeżeli wymieniasz stare drzwi wejściowe (wymiary standardowe) na nowe, warto zdecydować się na montaż nowej ościeżnicy. Aby mieć pewność, że elementy będą do siebie pasować, najlepiej kupić komplet, czyli skrzydła wraz z ościeżnicą. Na rynku dostępne są dwa rodzaje ościeżnic jeżeli chodzi o stopień regulacji w odniesieniu do grubości muru – ościeżnica regulowana oraz ościeżnica stała. Te pierwsze odznaczają się łatwym montażem i dają bardzo estetyczne wykończenie. Ościeżnica musi być dobrana do prawych lub lewych drzwi i dostosowana do grubości ściany. Do montażu ościeżnicy drzwi wewnątrzlokalowych potrzebne są pianka oraz (opcjonalnie) kotwy lub kołki. Niezbędne będą też narzędzie pozwalające ustawić ościeżnice w pionie i poziomie (m.in. kliny, rozpórki). Co ważne – montaż drzwi należy przeprowadzić w świetle dziennym przy optymalnej widoczności. Pamiętajmy też, że najczęściej popełniane błędy wynikają bezpośrednio z pośpiechu i braku dokładności w miejscu montażu zamówionych drzwi.

Jaki otwór pod drzwi 80 z ościeżnicą regulowaną – krok po kroku

Przed zamontowaniem lub wymianą ościeżnicy regulowanej należy dokładnie wymierzyć szerokość otworu drzwiowego. Szczeliny miedzy ościeżnicą, a murem powinny zawierać się w zakresie 1-1,5 cm. Krawędzie ściany w otworze muszą być równe, zwarte i czyste. Jeżeli znasz już wymiary drzwi wewnętrznych i zrealizowałeś wszystkie prace przygotowawcze, przychodzi czas na instalację. Sposób montażu zależy od rodzaju ościeżnicy, niemniej większość producentów sprzedaje ościeżnice w elementach do samodzielnego złożenia.

  • W przygotowany otwór pod drzwi należy wstawić ościeżnicę, a następnie upewnić się, czy rama jest w pionie i poziomie i czy ma zachowane kąty proste.
  • Kolejnym etapem instalacji jest ustabilizowanie ościeżnicy za pomocą rozpórek i ślepego progu. Po zaklinowaniu ościeżnicy należy spasować skrzydło i zweryfikować czy zawiasy i zamek są w odpowiednich miejscach.
  • Bardzo ważnym etapem prac jest wypełnienie szczeliny pianką do montażu drzwi. Warto jednak zaznaczyć, że pianka zwiększa objętość, dlatego nie można przesadzić z jej ilością, gdyż wyprze ościeżnicę. Do montażu należy stosować dedykowane do tego celu piany montażowe. Nadmiar pianki przycina się ostrym nożem i w tym samym czasie usuwa rozpórki i kliny. Warstwa pianki powinna być wykończona za pomocą elastycznej zaprawy murarskiej, ale można też zastosować listwy maskujące. Jest ti uzależnione od typu ościeżnicy. Po dokręceniu ewentualnych kotew i zamaskowaniu zaślepkami całość jest gotowa do eksploatacji.

Uzupełnienie otworu drzwiowego 80 pianką

Ważną czynnością w przypadku montażu ościeżnic w pomieszczeniach narażonych na rozlanie wody (np. łazienka) jest ich zabezpieczenie u podstawy. Najczęściej dokonuje się to przez zasilikonowanie szczeliny silikonem neutralnrm (bezoctowym).

Drzwi – otwór drzwiowy na skrzydła wewnętrzne

Na koniec pozostaje Ci jedynie zastanowić się, jak dobrać drzwi do stylu mieszkania. Dużą popularnością wśród Klientów cieszą się skrzydła drzwiowe bezprzylgowe, które stapiają się ze ścianą i optycznie powiększają pomieszczenie. Jeżeli zależy Ci na doświetleniu wnętrza, możesz zdecydować się na drzwi wewnętrzne przeszklone. Możliwości jest naprawdę dużo, niemniej pamiętaj, że końcowy efekt wizualny stanowi wynikową dwóch czynników – designu skrzydeł oraz zastosowanej ościeżnicy Niezależnie od tego czy zdecydujesz się na drzwi z ościeżnicą stałą, czy regulowaną, musisz dopilnować, aby wymiary otworu i wymiary ościeżnicy były do siebie idealnie dopasowane.