Jak wykorzystać panele ścienne do kuchni?

We współczesnych aranżacjach przy blacie roboczym często umieszcza się panel dekoracyjny do kuchni, który pełni równocześnie funkcje ochronne i ozdobne. Panele ścienne do kuchni, umieszczone na jednej ścianie lub jedynie do połowy, to jednak nadal dość rzadko spotykane rozwiązanie. Sprawdź, w jaki sposób wybrać panel ścienny do kuchni w zależności od aranżacji, na której Ci zależy.

Z tekstu dowiesz się:

  • jak dobrać panele ścienne do kuchni rustykalnej,
  • jakie panele najlepiej sprawdzą się w kuchni industrialnej,
  • w jaki sposób ułożyć panele ścienne na ścianie.

Panele ścienne do kuchni to praktyczne rozwiązanie dla osób, które obawiają się wystawiania pomalowanych samą farbą ścian na dużo negatywnych czynników. W końcu panel ścienny do kuchni może skutecznie ochronić ściany przed gorącym tłuszczem, rozlanymi napojami czy lepkim kurzem. Wystarczy przetrzeć go mokrą szmatką z detergentem, by ściana znów wyglądała jak nowa. Jak jednak zaaranżować ten element wykończeniowy, by uzyskać spójne, niebanalne wnętrze? Sprawdź nasze propozycje zastosowania paneli na ścianę do kuchni.

Panele na ścianę do kuchni w stylu rustykalnym

Pierwszym skojarzeniem, jakie przychodzi nam do głowy na myśl o kuchni w drewnie, jest zazwyczaj chatka w górach lub na wsi. Drewno znakomicie ociepla pomieszczenie i nadaje mu przytulności, tak poszukiwanej w stylu rustykalnym. Dlatego to właśnie do niego doskonale pasują panele ścienne do kuchni. Wzory i kolory, które najlepiej będą prezentować się w kuchni inspirowanej stylem wiejskim, to te zbliżone do naturalnego wybarwienia drewna, np. Dąb Jasny lub Olcha Turska. Wybierz meble kuchenne w podobnym odcieniu, a także uzupełnij aranżację o rustykalne dodatki, np. koronkowe firanki, lniane obrusy i serwety w biało-niebieską kratę.

Jeśli preferujesz bardziej nowoczesne odsłony przytulnej kuchni, zdecyduj się na styl skandynawski. Jasne, niemal białe drewno sprawi, że wnętrze stanie się bardziej schludne i minimalistyczne. Na spokojnym tle białych paneli ściennych Jesion Arctic lub Jesion Alaska dobrze wyeksponujesz swoją kolekcję ziół w wiszących doniczkach lub zestaw błyszczących miedzianych rondli.

Jak wykorzystać panele ścienne do kuchni?

Do nowoczesnych wnętrz – panele na ścianę do kuchni industrialnej

Zwolennicy bardziej modernistycznych przestrzeni również mogą zastosować panel ścienny do kuchni. Taki inspirowany naturą element tchnie odrobinę życia w ascetyczne, minimalistyczne wnętrze. W tym wypadku warto jednak pamiętać, że jeśli dobierzesz panele ścienne o bardzo wyrazistym, zdobnym rysunku drewna, to warto wyłożyć je na mniejszej powierzchni, a także ograniczyć liczbę dodatków. Unikniesz dzięki temu wrażenia chaosu.

Panele ścienne do kuchni, w której dominują ciemne kolory i surowe wykończenia takie jak metal czy beton, również powinny być utrzymane w chłodnej tonacji. Panele Mountain Hut Pine będą udanie kontrastować ze ścianą z gładkiego betonu, natomiast panel Alabaster Barnwood świetnie zastąpi tak często wykorzystywane cementowe wykończenie.

Na całą ścianę czy do połowy – jak ułożyć panele na ścianę do kuchni?

Panele najczęściej rozkłada się na ścianach na trzy sposoby.

  • Na całej ścianie – dobre rozwiązanie do nowoczesnych, ale stonowanych wnętrz, w których nie ma zbyt wielu mebli i dodatków.
  • Na wybranym fragmencie – to dobry sposób na ożywienie starej aranżacji.
  • Do połowy ściany – dzięki temu nie tylko chronisz najbardziej newralgiczne miejsca przed uszkodzeniami i zabrudzeniami, ale także zyskujesz wyjątkowo przytulny efekt wizualny, pasujący do kuchni rustykalnych.

Wybierz taki sposób ułożenia paneli na ścianę do kuchni, który najlepiej sprawdzi się w Twojej aranżacji. Zaufaj temu rozwiązaniu, a sprawisz, że kuchnia stanie się oazą ciepła i dobrego stylu, w której każdy zechce spędzić dłuższą chwilę.