Przepis na drewnianą kuchnię w stylu angielskim

Kuchnia w stylu angielskim od lat cieszy się niesłabnącą popularnością. Mimo że ten sposób aranżacji kojarzy się z klasyką, to angielskie kuchnie miewają również cechy stylu modernistycznego czy glamour. Aby charakterystyczna dla tego wnętrza przytulność została zachowana, wystarczy, że wybierzesz stylizowane meble i odpowiednie dodatki.

Z tekstu dowiesz się:

  • czym charakteryzuje się kuchnia w stylu angielskim,
  • jakie meble i dodatki sprawdzą się w kuchni w tym stylu,
  • czy w angielskich kuchniach warto wprowadzać elementy innych stylów aranżacyjnych.

Tradycyjne angielskie kuchnie charakteryzują się bogato zdobionymi meblami, wieloma kolorowymi dodatkami i bibelotami. Nic dziwnego, że ten styl cieszy się dużą popularnością – takie zestawienie nadaje wnętrzu domowy i sielski klimat. W artykule pokażemy, jakie meble, dodatki i kolory decydują o angielskim charakterze pomieszczenia.

Kuchnia – styl angielski

Kuchnia – styl angielski to dominujące biel, beże, écru i kość słoniowa, a dodatkowo pastelowe róże i błękity. Tę kolorystykę przełamują blaty lub podłoga z ciemnego drewna.

Najciekawszym rozwiązaniem w tym wnętrzu będą panele podłogowe, które przypominają klasyczny parkiet. Z pewnością wprowadzą one do pomieszczenia sielankowy nastrój. Trzeba zaznaczyć, że używane w kuchni angielskiej materiały powinny być naturalne – piękne drewno to podstawa.

Jakie meble i dodatki tworzą styl angielski

Żeby zaaranżować własną kuchnię, nie musisz wybierać między przytulnością a funkcjonalnością. Wystarczy, że postawisz na meble, które wyglądają na ciężkie i solidne, a jednocześnie są ozdobione wieloma detalami.

  • Kuchnia w stylu angielskim jednoznacznie kojarzy się z piękną i dużą wyspą kuchenną oraz dobranymi do niej krzesłami.
  • Jeżeli w kuchni nie ma miejsca, to wyspę można zastąpić ciężkim drewnianym stołem, który dodatkowo podkreśli przytulny charakter pomieszczenia.
  • Styl angielski to wiele szaf, szuflad i schowków, które zapewnią miejsce do przechowywania naczyń i sprzętów.
  • Nie można zapomnieć o detalach, które dopełnią wystrój. Stylizowana lodówka, piekarnik czy ekspres do kawy? Z pewnością znajdziesz coś interesującego.
  • Pamiętaj o okapie, który również musi pasować do wystroju – ciężki, zdobiony doskonale wpasuje się w aranżację. Jeżeli będzie na nim dodatkowe miejsce na przyprawy, to nie ma możliwości, żeby nie poczuć brytyjskiego klimatu.
  • Mówiąc o dodatkach, grzechem byłoby nie wspomnieć o zwiewnych firanach i zasłonach, które ocieplają wystrój, gdy za oknem panuje angielska pogoda.

Przepis na drewnianą kuchnię w stylu angielskim

Kuchnia – styl angielski nowoczesny

Istota stylu angielskiego zawsze była taka sama, ale nie omijały go zmieniające się trendy. Dzisiaj można zaobserwować bardzo ciekawe wpływy różnorodnych prądów w projektowaniu wnętrz w stylu angielskim. Kuchnia w stylu angielskim może być łączona w różny sposób z meblami i dodatkami o innym charakterze. Obecnie wybór na rynku jest tak ogromny, że właściwie daje nieskończoną liczbę kombinacji wystroju.

  • Można pomyśleć, że nie da się połączyć angielskiej kuchni i stylu industrialnego – na pierwszy rzut oka to totalne nieporozumienie, w końcu styl angielski to przepych i zdobienia, a styl industrialny charakteryzuje się prostotą i minimalizmem. Ale w takim połączeniu meble mogą być typowo angielskie, a dodatki nadadzą wnętrzu inny charakter. Szukaj minimalistycznych i nowoczesnych, wykonanych z tworzyw sztucznych, chromowanych lub żeliwnych. Ich kolorystyka powinna być surowa, utrzymana w szarościach i bieli, przełamana czernią i ciemnym drewnem.
  • Odwrotnością tego połączenia jest kuchnia angielska i styl glamour. Zbyt dużo przepychu? Nie tutaj. Domowa, ciepła kuchnia nabiera luksusowego blasku dzięki błyszczącym dodatkom: połyskujące misy na owoce, kryształowe żyrandole, ciemne zasłony ze złotą nitką.
  • Styl angielski nowoczesny to również połączenie ze stylem kolonialnym. Powszechnie wiadomo, że Brytyjczycy byli kolonizatorami, więc siłą rzeczy inspirowali się odległymi kulturami. Styl kolonialny, tak jak i styl angielski, wykorzystuje materiały naturalne: kość słoniową, masę perłową, egzotyczne drewno. Kamień, ceramika, lniane tkaniny to tutaj podstawa. Kolorystyka w stylu kolonialnym bazuje bowiem na kolorach ziemi, czyli odcieniach zieleni oraz brązu.

Kuchnia w angielskim stylu jest piękną i funkcjonalną klasyką, która może bez przeszkód być łączona z innymi stylami – dzięki temu jedynie zyska na indywidualności.