Skrzypiące panele – jak sobie poradzić z problemem?

Nieprzyjemne skrzypienie przy stawianiu kolejnych kroków na podłodze może łatwo wyprowadzić z równowagi. Z czasem trzeszczenie będzie coraz głośniejsze i bardziej irytujące. Najgorsze jest to, że problem dotyczy nie tylko starych, dawno nieremontowanych domów, ale także nowych mieszkań ze skrzypiącymi panelami. Dlaczego panele podłogowe skrzypią? Jak wyciszyć skrzypiącą podłogę? Podpowiadamy!

Z tekstu dowiesz się:

Panele są łatwe do układania, nie wymagają specjalnej konserwacji, a dzięki różnorodności wzorów można dobrze dopasować je do stylistyki wnętrza. Dobrej jakości panele podłogowe nie przypominają jednocześnie sztucznie wyglądających produktów sprzed lat. Nie oznacza to jednak, że użytkowanie paneli nie wiąże się z żadnymi problemami. Jednym z najczęstszych jest właśnie skrzypienie i trzeszczenie paneli podłogowych.

Dlaczego panele podłogowe skrzypią?

Najczęstszą przyczyną skrzypienia jest niewłaściwe ułożenie paneli podłogowych. Błędy mogą pojawić się na kilku etapach:

  • Niewłaściwy podkład i nieodpowiednie podłoże – jeśli podłoże, na którym są układane panele, nie zostanie wyrównane, deski mogą uginać się na łączeniach. Sprawia to, że trzeszczą, kiedy po nich stąpasz. Powodem trzeszczenia może być też użycie niewłaściwego, w tym zbyt grubego podkładu pod panele. Przed montażem paneli należy bezwzględnie zweryfikować równość podłoża zgodnie z wymaganiami producenta podanymi w instrukcji montażu. Warto również skonsultować ze sprzedawcą typ podkładu, jaki planujemy zastosować.
  • Brak dylatacji – przy układaniu paneli należy zachować szczeliny dylatacyjne obwodowe i przejściowe. Panele podłogowe nie powinny stykać się ze ścianami, kolumnami i innymi elementami konstrukcyjnymi, stąd należy wykonać dylatacje obwodowe. Pomiędzy pomieszczeniami w przejściach powinny być również wykonane dylatacje przejściowe. Jeśli zabraknie dylatacji, deski nie mogą pracować (zmieniać swojej objętości pod wpływem zmian temperatury i wilgotności), a przez to wybrzuszają się i skrzypią.

Powodem nieprzyjemnego trzeszczenia może być również wzrost wilgotności powietrza w pomieszczeniu, posadzki lub zalanie paneli. Najczęściej mamy do czynienia z taką sytuacją w przypadku awarii systemu wentylacji, awarii hydrauliki lub wprost zalania części podłogi. Skrzypiąca podłoga może też być wynikiem nieodpowiednio zaizolowanego fundamentów budynku.

Skrzypiące panele podłogowe

Sposoby na trzeszczące panele podłogowe – jak wyciszyć podłogę?

Sprawdź najbardziej skuteczny sposób na skrzypiące panele:

Wykonanie dylatacji na już ułożonych panelach – panele zamontowane bez pozostawiania szczelin dylatacyjnych należy delikatnie przyciąć w miejscach, w których dotykają ścian. Dotyczy to również przejść gdzie w przypadku braku dylatacji należy je wykonać. Dzięki temu będą mogły swobodnie kurczyć się i rozkurczać, co pozwoli uniknąć uciążliwego skrzypienia. Innymi słowy, dylatacja jest konieczna, jeśli chcemy uniknąć nieprzyjemności generowanych przez skrzypiące panele.

Jeśli ta metoda nie przyniesie skutku i nie zlikwiduje skrzypienia podłogi, konieczny może być demontaż paneli i ponowne ich ułożenie po zweryfikowaniu równości podłoża, użytego podkładu. W skrajnych przypadkach będzie konieczne wyrównanie podłoża przed ponownym montażem.

Zobacz też: Dlaczego podłoga z paneli może się wybrzuszać?