Drzwi wewnętrzne inaczej.

18 kwietnia 2016

Drzwi przesuwne i łamane to pomysłowe rozwiązanie pozwalające zaoszczędzić cenne metry kwadratowe. Doskonale sprawdzają się w domach i mieszkaniach, których układ stwarza rozmaite ograniczenia.

– Tradycyjnie rozwierane skrzydła drzwiowe to oczywisty wybór dla większości z nas – mówi Sławomir Morawiec, Z-ca Dyrektora Handlowego Invado – Są jednak wnętrza, które wymagają nieszablonowych rozwiązań, np. takie, w których na tego typu drzwi nie ma miejsca. Powodem może być zabudowana ściana lub zbyt mała przestrzeń. Z pomocą przychodzi Invado oferując drzwi łamane i przesuwne – dodaje.

Dzielone na pół

Drzwi łamane, nazywane też składanymi, na pozór niczym nie różnią się od tradycyjnych skrzydeł. Sekret tkwi w systemie ich otwierania – skrzydło łamie się na dwie symetryczne części przesuwane do ramy po prowadnicy. Za utrzymanie ich w równoległej do siebie pozycji odpowiadają zawiasy sprężynowe. Takie rozwiązanie sprawia, że otwarte drzwi zajmują zdecydowanie mniej miejsca, nie blokują przejścia i mogą być zamontowane w naprawdę wąskich przestrzeniach. – Jedynym minusem drzwi łamanych jest niższa izolacja akustyczna – mówi Marketing Manager Invado Adam Hucz. – Z tego względu polecamy je do jadalni, kuchni czy pokoju dziennego, ale niekoniecznie do sypialni czy pokoju dziecka – tłumaczy.

Drzwi wewnętrzne inaczej.

Dyskretnie przesunięte

Drzwi przesuwne występują w dwóch wariantach. Pierwszy, wymagający mniejszego nakładu prac remontowych, to system naścienny. Otwierając skrzydło przesuwamy je wzdłuż ściany. To dobre rozwiązanie do wnętrz, w których nie chcemy otwartymi drzwiami blokować ciągu komunikacyjnego lub po prostu do tych, gdzie brakuje miejsca. Drugi system, czyli drzwi przesuwne chowane w ścianę, odznacza się dużą estetyką. Skrzydło chowa się w specjalnej kasecie konstrukcyjnej „100” lub „125” zamontowanej wewnątrz muru lub ścianki działowej. Jej zewnętrzna powierzchnia pozostaje wolna, dzięki czemu zyskujemy przestrzeń i możliwość wykorzystania ściany. Oba typy drzwi szczególnie często stosowane są w aranżacji garderoby, domowego biura czy schowka na akcesoria domowe. Drzwi w systemie naściennym świetnie oddzielą też np. dwa małe pokoje czy ułatwią wejście na strych.

Nieszablonowe rozwiązania takie, jak drzwi łamane czy chowane w ścianę często pozwalają jeszcze lepiej wykorzystać dostępną przestrzeń i poprawić funkcjonalność pomieszczeń. Co ważne, mimo swojej „skomplikowanej” konstrukcji, nadal pozostają modne i eleganckie. Wybór kolorów i oklein jest równie duży, co w kolekcjach tradycyjnie rozwieranych skrzydeł. Pozostaje dopasować je do wnętrza.