Co zrobić, gdy zepsuł się zamek w drzwiach?

Zaspałeś do pracy. Chcesz szybko wyjść z mieszkania, żeby zdążyć na kolejny autobus. Jest tylko jeden problem – zepsuty zamek w drzwiach, który odmawia posłuszeństwa. Niekiedy pojawia się trudność z przekręceniem klucza lub opadanie klamki, innym razem może to być całkowicie zablokowany rygiel w drzwiach wejściowych. Jak otworzyć zepsuty zamek w drzwiach, a tym samym jak otworzyć zatrzaśnięte drzwi i naprawić najpopularniejsze usterki?

Z tekstu dowiesz się nie tylko, jak otworzyć zatrzaśnięte drzwi, ale również:

Drzwi wejściowe to niezwykle eksploatowany element mieszkania. Korzystasz z nich codziennie – nic dziwnego, że z czasem zaczynają sprawiać problemy. Poniżej znajdziesz listę najczęstszych usterek z drzwiami w roli głównej. Sprawdź, jak sobie z nimi poradzić, jak ich unikać! Jak zatem otworzyć zatrzaśnięte drzwi lub zablokowane drzwi? Czy za każdym razem trzeba wezwać doświadczonego ślusarza do drzwi z zablokowanym zamkiem, czy można ten problem rozwiązać samodzielnie?

Jak poradzić sobie z opadającą klamką?

Częstą awarią drzwi jest opadająca klamka, która wymusza jej „dociskanie” w celu skutecznego zamknięcia drzwi. Jeśli możesz zidentyfikować miejsce obluzowania klamki, wystarczy dokręcić odpowiednie elementy za pomocą śrubokrętu. Czasami jednak zdarza się, że przyczyną zbyt luźnej klamki w drzwiach wejściowych jest zużycie sprężyny lub śrub (albo też ich nieodpowiednia długość), znajdujących się wewnątrz zamka. Zastosowanie niewłaściwych śrub może nie zagwarantować trwałego i stabilnego mocowania.

Opadająca klamka

Klamka w drzwiach wejściowych powinna być dobierana zgodnie z wytycznymi producenta drzwi. Jeżeli w czasie montażu zastosuje się np. niewłaściwe elementy mocujące, istnieje ryzyko wyrwania klamki przy intensywnym szarpnięciu. Jeżeli chcesz mieć pewność, że w czasie otwierania drzwi, klamka nie pozostanie w dłoni, sprawdź rodzaj użytych śrub i nie lekceważ tego, że wydaje się zbyt luźna.

Wymiana wadliwego zamka lub wkładki

Nowe elementy kosztują zaledwie kilka złotych, a ich montaż nie wymaga korzystania z usług ślusarza, wystarczy odkręcenie klamki i szyldów. Jeśli jednak posiadasz zamek starego typu, wymiana zamka może okazać się prostsza od znalezienia odpowiedniego elementu. Jeżeli mimo wielu prób nadal nie wiesz, jak otworzyć zamek, a żadna ze sprawdzonych metod nie działa, może okazać się, że oto nadeszła chwila na wymianę całego mechanizmu zamka.

Czytaj także: Dobieramy klamkę do drzwi

Dokręcenie zamka

Jak otworzyć zepsuty zamek w drzwiach? Klucz nie chce się przekręcić

Trudności z włożeniem lub wyjęciem klucza z zamka to dość częsty problem. Na ogół powodem są zwykłe zanieczyszczenia, np. kurz lub inne zanieczyszczenia, które osadzają się wewnątrz mechanizmu. W takiej sytuacji należy zaaplikować do wnętrza zamka specjalny preparat chemiczny, który oczyści i nasmaruje części mechanizmu. Nie używaj zwykłych olejów czy smarów – zwiążą się z brudem i tylko spotęgują problem. Tym samym preparatem możesz naoliwić zawiasy, jeśli drzwi zaczynają skrzypieć. Pomocne może być też sprężone powietrze, którego używa się np. do czyszczenia klawiatur komputerów.

Uwaga! Skuteczną metodą rekomendowaną przez ślusarzy jest wlanie do zamka kilku kropel oliwy maszynowej, oliwy kosmetycznej bądź oleju parafinowego. Jeżeli oliwa okaże się nieskuteczna, awaria zamka jest bardziej złożona i wymaga interwencji pogotowia zamkowego. Jeśli więc zastanawiasz się, jak otworzyć zamknięte drzwi bez klucza – to odpowiedź jest prosta, wezwać specjalistę, zwłaszcza gdy mamy do czynienia z nowoczesnymi i bezpiecznymi drzwiami. Nie chcesz chyba podejmować ryzyka uszkodzenia drzwi?

Zobacz też: Sposób na skrzypiące drzwi

Pogotowie ślusarskie. Awaryjne otwieranie mieszkania

Wymiana wkładki

Jeśli wyczyszczenie zamka lub wkładki nie przyniosło efektów i jego mechanizm dalej pracuje nieprawidłowo, być może przyczyna tkwi w uszkodzonym mechanizmie. W skrajnych przypadkach, takich jak przekręcony zamek w drzwiach, konieczna może okazać się wymiana całego zamka lub wkładki. Wymianę możesz zrobić samodzielnie jeżeli jest możliwość otworzenia drzwi. Nowe elementy dobierz na wzór wadliwych elementów po konsultacji ze sprzedawcą. Możesz także wezwać profesjonalnego ślusarza, który błyskawicznie otworzy zablokowany zamek w drzwiach.

Awaryjne otwieranie drzwi do mieszkania to sprawa dla specjalisty, dlatego zrezygnuj z podejmowania samodzielnych prób. Zastanawiasz się, jak wyłamać zamek w drzwiach? W większości przypadków nie ma takiej potrzeby – wystarczy fachowa pomoc i specjalista, który poradzi sobie z zatrzaśniętymi drzwiami w mieszkaniu lub domu!

Jeśli ciągle szukasz pomocy i kogoś, kto wie, jak naprawić zepsuty zamek w drzwiach, bądź jak otworzyć zablokowane drzwi w mieszkaniu, to może warto, zamiast kolejny raz próbować otworzyć zepsuty zamek w drzwiach, wymienić uszkodzony mechanizm zamka i innych elementów lub całych drzwi?

Nie chcesz ciągle korzystać z pogotowia zamkowego, by otwierać zatrzaśnięte drzwi? Wymiana wkładki na własną rękę lub naprawa zamka okazała się niewystarczająca, a Ty wolisz wymienić drzwi na nowe? Jeśli masz dość ciągłego szukania rozwiązań na to, jak otworzyć zepsuty zamek w drzwiach – sprawdź ofertę DDD Dobre Dla Domu i wybierz odpowiednie drzwi z najdłuższym okresem gwarancji! Nowe wysokiej jakości drzwi to koniec ciągłego zastanawiania się nad tym, jak otworzyć drzwi, które się zatrzasnęły!