Wentylacja drzwi łazienkowych – podcięcie czy tuleje wentylacyjne?

Wentylacja drzwi łazienkowych to ważna kwestia ściśle uwarunkowana przez prawo budowlane. Mimo to wiele osób nie przykuwa do niej zbytniej uwagi na co dzień. Dzieje się tak głównie dlatego, że kratki, tuleje i podcięcia w tych drzwiach wewnętrznych nie rzucają się w oczy. Te rozwiązania techniczne są jednak kluczowe dla zapewnienia odpowiedniego obiegu powietrza w łazience.

Dlaczego wentylacja jest tak ważna? Jaki ma wpływ na stan techniczny budynku i zdrowie mieszkańców? Co mówią o drzwiach do łazienki przepisy prawa budowlanego? W jaki sposób zapewnić prawidłowy obieg powietrza w tym pomieszczeniu? Sprawdź, jak odpowiednio przygotować drzwi łazienkowe.

Drzwi łazienkowe – co mówi prawo?

Czy wiesz, że polskie prawo ściśle reguluje minimalny rozmiar i sposób otwierania drzwi do łazienki? Według obowiązujących przepisów muszą one mieć minimum 80 cm szerokości i przynajmniej 2 m wysokości. Drzwi wewnętrzne prowadzące do łazienki koniecznie muszą otwierać się na zewnątrz oraz posiadać otwory wentylacyjne, które umożliwiają swobodny obieg powietrza pomiędzy zamkniętą łazienką a resztą domu lub mieszkania.

Dlaczego wentylacja jest tak ważna? Z powodu pary wodnej. Podczas kąpieli wytwarza się jej przeciętnie ponad 1000 g. W przypadku braku prawidłowej wentylacji cała para zacznie się skraplać wraz ze spadkiem temperatury w łazience. Pojawiająca się w ten sposób wilgoć osadzi się na armaturze, lustrach oraz przeszkleniach i – co gorsza – również na ścianach niewentylowanego pomieszczenia. To zaś tworzy doskonałe warunki dla rozwoju pleśni i grzybów, które poza zrujnowaniem estetyki pomieszczenia mogą wywoływać reakcje alergiczne i choroby szczególnie niebezpieczne dla dzieci.

Wentylacja drzwi łazienkowych – podcięcie czy tuleje wentylacyjne?

Tuleje wentylacyjne czy podcięcie wentylacyjne – które rozwiązanie jest najlepsze?

Aby zapewnić prawidłowy obieg powietrza w łazience, drzwi należy odpowiednio zmodyfikować dzięki takim akcesoriom, jak:

  • kratki wentylacyjne – najpopularniejsze, ale jednocześnie najmniej estetyczne rozwiązanie to montaż kratki, która zapewni wentylację. Według prawa budowlanego jej powierzchnia nie może być mniejsza niż 0,022 m2;
  • tuleje wentylacyjne – bardziej dyskretne rozwiązanie, które sprawdzi się w klasycznej stylizacji (np. w drzwiach, takich jak Trevi 2). Polega na nawierceniu u dołu skrzydła drzwiowego serii otworów zwanych tulejami. Działają one w dokładnie taki sam sposób jak kratka – zapewniają swobodny ruch powietrza pomiędzy łazienką a resztą domu;
  • podcięcie wentylacyjne – modyfikacja drzwi polega w tym wypadku na podcięciu fragmentu lub całej szerokości dolnej części drzwi. W ten sposób pomiędzy podłogą a drzwiami tworzy się szczelina, która zapewnia wentylację, a jednocześnie nie wpływa na walory estetyczne nowoczesnych skrzydeł, np. w rodzaju Rivia 40.

Oczywiście to, na jakie rozwiązanie się zdecydujesz, zależy tylko i wyłącznie od osobistych preferencji i tego, z czego wykonane są Twoje drzwi. Drzwi świetnie wyglądają z estetycznym podcięciem. Z kolei nowoczesne modele laminowane będą dobrze współgrać z tulejami wykończonymi opaskami z tworzywa sztucznego. Pewne jest jedno – wentylacja drzwi łazienkowych to kwestia, której nie wolno lekceważyć, jeżeli zależy Ci na bezpiecznym i komfortowym przebywaniu w łazience.