Poddasze całe w drewnie – wykorzystanie paneli ściennych i podłóg drewnianych

Zaadaptowanie poddasza to jeden z najpopularniejszych sposobów na dodatkową powierzchnię użytkową w domu jednorodzinnym. Niezależnie od tego, czy projekt przewiduje tam kuchnię, łazienkę, sypialnię, czy salon – możesz być pewien, że pomieszczenia znajdujące się pod skośnym dachem będą klimatyczne i przytulne. Jak zaplanować wykończenie poddasza, by stało się wyjątkową przestrzenią w Twoim domu?

Istnieje nieprawdopodobnie wiele sposobów na aranżację przestrzeni pod skosami. To podłogi i panele ścienne sprawią jednak, że stworzenie oryginalnego, wymarzonego poddasza w drewnie jest możliwe. Zobacz, jak niewiele potrzeba, aby wykończenie poddasza było oryginalne i praktyczne.

Poddasze w drewnie – zacznij od góry

Pierwszym działaniem, które najczęściej podejmuje się, aby stworzyć oryginalną aranżację poddasza w drewnie, jest odsłonięcie konstrukcji więźby dachowej. Warto wykorzystać belki podtrzymujące dach – można ich użyć do montażu oświetlenia bądź elementów dekoracyjnych.

Kolejnym bardzo istotnym elementem jest podłoga drewniana. W ofercie DDD Dobre Dla Domu znajdziesz zarówno jasne podłogi z drewna, takiego jak jesion, bambus czy biały dąb, jak i ciemne gatunki, np. orzech lub merbau, których barwa doda wnętrzu klasycznej elegancji i powagi.

Czytaj także: Jaką podłogę wybrać do przedpokoju?

Poddasze całe w drewnie - wykorzystanie paneli ściennych i podłóg drewnianych

Jak wykończyć poddasze w drewnie?

Odsłonięta więźba i krokwie oraz dobrana do nich kolorystycznie podłoga – jeżeli to wciąż za mało, aby zrealizować Twoją wizję wnętrza pełnego drewna, istnieje jeszcze kilka propozycji. W końcu masz do dyspozycji całkiem dużą powierzchnię, którą oferują Ci ściany, a którą możesz wypełnić panelami ściennymi.

W zależności od tego, do jakiego celu chcesz je wykorzystać, panele ścienne możesz montować na części lub całości ściany. W pierwszym przypadku będą one subtelną ozdobą pomieszczenia (można nimi pokryć np. jedynie skosy). Osoby pragnące całkowitej i wyrazistej metamorfozy poddasza mogą zdecydować się na wykorzystanie paneli do pokrycia całej powierzchni ścian.

Montaż paneli ściennych na poddaszu

Panele ścienne montuje się podobnie jak tradycyjną boazerię. Wymaga to przymocowania tzw. łat, czyli przykręcenia drewnianych elementów nośnych do powierzchni ściany, na których zostaną umieszczone uchwyty montażowe i listwy maskujące (przypodłogowe i sufitowe).

Jeżeli montaż zostanie przeprowadzony prawidłowo, nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystać już istniejącą konstrukcję bazową i w przyszłości zamontować na niej nowe panele. Takie rozwiązanie umożliwia kompletną zmianę stylizacji pomieszczenia w krótkim czasie.

Czytaj także: Jak dopasować kolor drewnianej podłogi do aranżacji wnętrza?

Drewniane poddasze – to możliwe w każdym domu

Jak widać, aranżacja przytulnych pomieszczeń na poddaszu nie jest trudna. Odpowiedni dobór podłóg, wykorzystanie paneli do dekoracji ścian i odsłonięcie konstrukcji dachu – to trzy proste kroki, które zapewnią Ci wymarzony wystrój wnętrza.