Klamka – dla wielu sprawa banalna – wcale taka nie jest.

Klamka – dla wielu sprawa banalna – wcale taka nie jest.

Ilość wzorów, różnorodność w sposobie wykonania oraz wyglądzie to kwestia, na którą warto zwrócić uwagę.

Często zadziwia nas spora rozbieżność w cenie identycznych na pierwszy rzut oka klamek. Różnica ta wynika z wielu czynników wpływających na cenę: metal, z którego jest odlana (i, co za tym idzie, gorsza lub lepsza trwałość), jakość powłoki koloryzującej, dopracowanie krawędzi, dokładność wykonania, wygodę użytkowania itp.

MATERIAŁ
Klamki wewnętrzne, bo na nich się w tym artykule skupimy, mogą być wykonane z przeróżnych materiałów. Podstawą jest odlew z metalu (nawet złota lub srebra), który można uzupełnić o dodatki z kamienia, szkła, materiałów sztucznych,  drewna, skóry itp. Najpopularniejsze materiały to: aluminium, znal (ZnAl – stop cynku i aluminium), PCV, stal nierdzewna, mosiądz. Najtańsze, oczywiście, są klamki znalowe i aluminiowe, nieco droższe te ze stali nierdzewnej. Wyższą półką są klamki z mosiądzu. Metal ten jest szczególnie wart polecenia, ponieważ jest niezwykle elastyczny (a więc wiernie oddaje subtelności detali) i trwały.

POWIERZCHNIA
Warto zwrócić uwagę na rodzaj koloryzacji. Klamkom można nadać dowolny kolor metodą galwanizacji lub PVD. Warto przyjrzeć się produktom oznaczonym symbolem PVD. Posłużmy się przykładem złota: naniesione na klamkę tradycyjną metodą galwaniczną ma strukturę porowatą i w trakcie użytkowania ulega ścieraniu – jest mniej trwałe. PVD to metoda naparowywania próżniowego. Pozwala na naniesienie całkowicie gładkiej i odpornej na ścieranie i zarysowania warstwy danego metalu.  Stosowana jest m. in. przez NASA do powlekania powierzchni promów kosmicznych. W ich przypadku technologia PVD chroni poszycie statku przed uszkodzeniem podczas wejścia w atmosferę. Klamkom gwarantuje trwałość koloru i połysku.

Klamka – dla wielu sprawa banalna – wcale taka nie jest.

STYLISTYKA
Ze względu na wygląd klamki można podzielić na stylizowane, klasyczne i designerskie.

  • Klamki stylizowane – bardzo często odlewane z mosiądzu –  wyglądem nawiązują do historycznych stylów dekoracyjnych. Zazwyczaj są pięknie zdobione, z płaskorzeźbionymi szyldami i żłobionymi rozetami czy motywami roślinnymi. Przeznaczone są raczej do pomieszczeń klasycznych, z dużą ilością antyków i ozdób z przeszłości.
  • Klamki klasyczne to projekty najprostsze, powszechnie wszystkim znane. Nie oznacza to jednak, że nudne. Ich kształt to wypadkowa anatomii ręki, funkcji i prostoty wykonania. Łukowaty lub zupełnie prosty kształt może być doskonałym dopełnieniem szerszego zamysłu estetycznego mieszkania.
  • Klamki designerskie mogą przybierać rozmaite, nieszablonowe formy – prostokątów, owali, łuków, fasetowanych brył. Często łączą ze sobą zaskakujące materiały: metale z kryształami, barwionym szkłem, a nawet polnymi kamieniami lub skórą. Takie klamki nie znikają we wnętrzu, a stają się wyrazistym elementem całego wystroju.

Warto jednak pamiętać, że obecna moda przewiduje łączenie we wnętrzach elementów w stylach nawet bardzo różnych od siebie. Nowoczesne, proste w formie klamki mogą świetnie odnaleźć się we wnętrzu historyzującym, a klamka stylizowana doskonale zharmonizuje i ociepli nowoczesne wnętrze.

UWAGA! WAŻNE!
Każda klamka, założona choćby na chwilę, pozostawi ślad na drzwiach. Przy jej wymianie trzeba będzie szukać zamiennika o podobnych (lub większych) wymiarach. Zdawałoby się drobiazg, ale może zaważyć na postrzeganiu całego wnętrza. Widoczne spod niedużego szyldu pozostałości poprzedniego okucia wyglądają niechlujnie i mogą zniweczyć wysiłki stworzenia wymarzonego wystroju.