Podłogi drewniane – czym się kierować przy wyborze podłogi

Podłogi drewniane to naturalne ciepło, wyciszenie i naturalny charakter, który sprawia, że każdego dnia mamy do czynienia z inną podłogą. Podłoga drewniana to „żywy organizm”, który sprawia, że codziennie się nim zachwycamy od nowa.

Poniżej zawarto podstawowe cechy, które należy wziąć pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o zakupie podłogi drewnianej (tu szczególnie w odniesieniu do podłogi trójwarstwowej).

Pierwsza decyzja to decyzja dotycząca barwy podłogi. Gatunki charakteryzujące się jasną barwą to przede wszystkim gatunki rodzime: brzoza, jesion, klon, buk, dąb. Jeżeli szukamy ciemnej barwy, to należy skierować nasze zainteresowania na gatunki egzotyczne pochodzące z Afryki, Azji takie jak: jatoba, merbau, tali, doussie, wenge.

Podłogi drewniane to „żywe organizmy”, które zachwycają każdego dnia. Warto tu zwrócić uwagę na działanie promieni słonecznych na poszczególne gatunki. W większości przypadków barwa drewna ulega ściemnieniu z biegiem czasu (z wyjątkiem np. orzecha który jaśnieje). Właściwość tą należy postrzegać jako zaletę, a nie wadę. Chcąc mieć pewność, że barwa drewna będzie niezmienna w czasie warto przemyśleć zakup podłogi bejcowanej (stylizowana na gatunki egzotyczne).

Bardzo ważnym czynnikiem determinującym wybór podłogi jest twardość gatunku, z którego jest wykonana warstwa wierzchnia. Twardość podłóg drewnianych wyrażona jest współczynnikiem Brinell’a (jego wartość często widnieje na etykiecie podłogi w sklepie). Im wyższy współczynnik, tym gatunek jest twardszy, a więc podłoga jest bardziej odporna na zużycie. Dla porównania gatunki uszeregowane od najmiększego do najtwardszego: sosna, olcha, brzoza, klon europejski, orzech amerykański, teak, iroko, wiśnia, jesion, dąb, dąb czerwony, buk, merbau, jarrah, klon twardy, doussie, kempas, jatoba, sucupira.

Podłogi drewniane - czym się kierować przy wyborze podłogi

Podłogi drewniane są wykańczane na dwa podstawowe sposoby: lakierem lub olejem naturalnym (rzadziej olejem UV). Szczegóły dotyczące sposobu wykończeń znajdą Państwo w poradzie „Podłogi drewniane – sposoby wykończeń”.

Obecnie podłogi trójwarstwowe są wyposażone w zamki bezklejowe, stosowanie których eliminuje użycie kleju na łączeniu między deskami. Takie rozwiązania bardzo mocno skracają czas instalacji, a poza tym minimalizują prawdopodobieństwo powstawania szczelin między deskami.

Podłogi drewniane typu trójwarstwowego można instalować w sposób „pływający” lub przyklejając ją na całej powierzchni do podłoża. Ostatnie rozwiązanie szczególnie zaleca się przy ogrzewaniu podłogowym. Klejenie podłogi do podłoża zwiększa przewodność cieplną podłogi i eliminuje dodatkowy izolator, którym jest podkład i pęcherzyki powietrza (a co za tym idzie – zwiększa efektywność systemu grzewczego).

Podłogi drewniane można instalować na ogrzewaniu podłogowym. Szczegóły znajdą Państwo w poradzie „Podłogi drewniane – instalacja na ogrzewaniu podłogowym”.