Podłoga pływająca – zobacz, kiedy ją zastosować

Podłoga powinna służyć nam długo i bezproblemowo, bez względu na to, czy wybierasz panele podłogowe, czy deski drewniane. Nie każdy wie jednak, że sposób ułożenia podłogi ma ogromne znaczenie dla trwałości i żywotności drewna. Może on również wpłynąć m.in. na izolację akustyczną stropu. Sprawdź, czym jest podłoga pływająca i dlaczego warto korzystać z tego rozwiązania.

Sposób ułożenia podłogi z paneli podłogowych lub desek drewnianych jest bardzo ważny ze względu na jej późniejsze użytkowanie. Ułożenie desek na nierównym podkładzie, oszczędne stosowanie produktów montażowych czy niewłaściwy montaż może doprowadzić do skrzypienia podłogi, a nawet jej uszkodzenia. Ponadto podczas remontu domu i kładzenia nowej nawierzchni podłogowej nie zawsze zwracamy należytą uwagę na akustykę wnętrz.

Zobacz także: Deska podłogowa – twarda czy miękka?

Podłoga pływająca – na czym polega to rozwiązanie?

Podłoga pływająca mylnie może być postrzegana jako specjalny rodzaj paneli podłogowych lub podłóg drewnianych. W rzeczywistości jest to specjalny sposób montażu desek. Głównym powodem montażu podłogi pływającej jest jednak umożliwienie pracy podłogi. W trakcie eksploatacji podłóg drewnianych struktura drewna pęcznieje i kurczy się cyklicznie pod wpływem wahań temperatury oraz wilgoci.

Kiedy deski są położone zbyt ciasno lub bezpośrednio przy ścianach, na podłodze mogą pojawiać się wybrzuszenia. W przypadku podłogi pływającej między deskami a ścianą zostawia się szczelinę dylatacyjną i dzięki temu podłoga może swobodnie zmieniać swoją objętość.

Podobną szczelinę o szerokości ok. 1 cm – jest to tzw. dylatacja obwodowa ¬– stosuje się również pomiędzy ścianami a podłożem, na którym następnie zostaną położone panele. Dylatacja obwodowa sprawia, że podkład w postaci wylewki betonowej nie będzie narażony na naprężenia w wyniku pracy elementów konstrukcyjnych domu.

Podłoga pływająca  – zobacz, kiedy ją zastosować

Podłoga pływająca – na czym polega przygotowanie podłoża pod montaż?

Praktycznie każdą podłogę drewnianą lub panele podłogowe, dostępne w sklepie DDD Dobre Dla Domu, można zamontować jako podłogę pływającą, jednak stosuje się do tego specjalne materiały (służące do wykonania izolacji akustycznej), a także konieczne będzie przygotowanie odpowiedniej wylewki. Cały proces wygląda następująco:

  1. Na posadzce montuje się podkład izolacyjny – wełnę mineralną lub styropian podłogowy.
  2. Należy pamiętać o szczelinach dylatacyjnych, w których montuje się pasy brzegowe, zapewniające szczelność i zapobiegające pęknięciom.
  3. Na izolacji akustycznej układa się folię poliuretanową, pełniącą funkcję rozdzielacza pomiędzy wylewką a podkładem izolacyjnym, aby wykonana później wylewka nie wpłynęła w szczeliny izolacji.
  4. Następnie wykonuje się wylewkę.
  5. Wylewka musi być sucha zanim zaczniemy układać na niej wybraną podłogę.

Zobacz także: Dobry wzór na podłogę – jak ułożyć parkiet?