3 sposoby na optyczne powiększenie wnętrza

Aranżacja niewielkiego wnętrza to prawdziwe wyzwanie. Wymaga bardzo dokładnego planowania, które pozwoli optymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń. Na szczęście istnieje kilka sposobów na to, by wizualnie powiększyć małe pomieszczenie. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej!

W małym wnętrzu najlepiej sprawdza się minimalistyczna aranżacja. Stworzenie jej nie jest jednak łatwe – każdy centymetr jest bowiem na wagę złota. Im mniej mebli i dekoracji, tym pomieszczenie będzie wydawać się bardziej przestronne. Ważne również, by poszczególne elementy wyposażenia były tak dobrane, by wizualnie powiększać przestrzeń.

1. Jasna, lakierowana podłoga

Jasne barwy odbijają światło, dlatego też niewielkie pomieszczenia zwykle są malowane farbami w kolorze białym, błękitnym czy bladoróżowym. Często wykorzystuje się również fakt, że chłodne barwy zdają się oddalać od patrzącego, a ciepłe – przybliżać.

Znaczenie dla postrzegania wnętrza ma jednak nie tylko odcień ścian. Warto zwrócić również uwagę na pokrycie podłogi. W małym wnętrzu doskonale sprawdzą się bielone deski (np. panele Dąb Craft Biały czy Dąb Lipica). Najlepiej, by miały lakierowane, połyskujące wykończenie, odbijające światło. Powinny tworzyć jak najbardziej jednolitą powierzchnię – bez widocznych różnic kolorystycznych, słojów, łączeń itd. Dobrym pomysłem jest również zastosowanie takiej samej podłogi we wszystkich pomieszczeniach.

3 sposoby na optyczne powiększenie wnętrza

2. Szklane drzwi

Sprawdzonym sposobem na optyczne powiększenie małego mieszkania jest otwieranie przestrzeni w taki sposób, by nie zamykać ciągów komunikacyjnych ani nie hamować przepływu światła. Nie oznacza to jednak, że trzeba całkowicie zrezygnować z drzwi wewnętrznych. Zamiast drewnianych, pełnych skrzydeł można jednak wybrać drzwi szklane lub z dużymi przeszkleniami (np. model Vertigo Lux). Skutecznie doświetlają wnętrze (co przydaje się zwłaszcza w pomieszczeniach bez okien) i optycznie je powiększają. Pokoje wydają się przez to bardziej przestronne.

3. Lustra

Lustra, dzięki temu, że odbijają światło oraz obraz pomieszczenia, mogą optycznie powiększyć przestrzeń nawet dwukrotnie. Tworzą bowiem wrażenie głębi. Pełnią przy tym nie tylko funkcje praktyczne, lecz także dekoracyjne – z powodzeniem zastępują obrazy w salonie czy sypialni. Bardzo efektownie wygląda również lustro pokrywające całą ścianę lub umieszczone na drzwiach (jak w przypadku modelu Sempre Lux).

Zobacz też: Feng shui w praktyce – jak urządzić wnętrze w zgodzie z naturą?