Drzwi przesuwne – jakie wybrać do wykończenia wnętrz?

Systemy drzwi przesuwnych to jedno z najmodniejszych w ostatnim czasie rozwiązań w aranżacji wnętrz. To również ciekawa i praktyczna alternatywa dla mniejszych pomieszczeń, która doskonale sprawdzi się tam, gdzie brakuje miejsca na otwieranie tradycyjnych drzwi skrzydłowych. Jeśli zatem wykańczasz wnętrza w swoim mieszkaniu i stale zastanawiasz się nad tym, jakie drzwi zamontować, to podpowiadamy, kiedy warto zdecydować się na drzwi przesuwne i jak zaplanować ich montaż.

Drzwi przesuwne to przede wszystkim wygoda i sposób na oszczędność przestrzeni, zwłaszcza w niezbyt dużych pomieszczeniach, gdzie liczy się każdy metr kwadratowy. Nie jest to jednak warunek konieczny do montażu systemu drzwi przesuwnych. Ciekawe rozwiązania znajdziesz także dla dużych wnętrz oraz tam, gdzie potrzeba niestandardowych aranżacji, aby zapewnić pomieszczeniom funkcjonalność. Ważne jest, aby montaż drzwi przesuwnych przeprowadzać w odpowiednim czasie, w zależności od tego, jaką mają pełnić rolę i na jaki rodzaj systemu się decydujesz. Kiedy np. planujesz dwuskrzydłowe przesuwne wejście do salonu z jadalni, prace montażowe należy rozpocząć jeszcze na etapie stawiania ścian działowych. Wynika to z konieczności doboru odpowiedniej wielkości otworu. W przypadku standardowego wejścia, montaż będzie zależeć już od modelu, jaki został wybrany – naścienny lub chowany w ścianę.

Drzwi przesuwne – dwa systemy mocowania

W sklepach można znaleźć dwa rodzaje wewnętrznych drzwi przesuwnych, a podstawowa różnica między nimi polega na sposobie montażu oraz ostatecznym efekcie wizualnym. W pierwszym przypadku drzwi są na ścianie i montowane w systemie naściennym, w drugim – w kasecie, tj. chowane w ścianę.

  • Drzwi przesuwne naścienne – małe pomieszczenia bądź niewielki metraż. W tym systemie skrzydło przesuwa się wzdłuż ściany na szynie zamontowanej nad nadprożem. Mechanizm jest łatwy do demontażu, co pozwala w każdej chwili zmienić opcję na drzwi skrzydłowe. Jest to proste w adaptacji rozwiązanie, dobre do łazienki, do wąskiego przedpokoju lub wejścia z niego do pokoju. Co najważniejsze – nie potrzeba tu generalnego remontu czy kucia ściany. Poza funkcjonalnością, takie drzwi są niewątpliwie eleganckie i nowoczesne. Ich niedogodnością jest niestety brak możliwości ustawienia na tej ścianie mebli oraz widoczność skrzydła przez cały czas.
  • Drzwi przesuwne chowane w ścianę – małe i duże pomieszczenia. Dyskretne, nie ingerują w przestrzeń i nie ograniczają jej funkcjonalności. Nie zaburzają również relacji między pomieszczeniami. Błyskawicznie się otwierają dzięki łatwej w montażu metalowej szynie i kasecie, w której chowa się skrzydło. Zapewnia mu ona niewidoczność, natomiast ją samą maskuje wykuta w ścianie wnęka lub płyty gipsowo-kartonowe, jakie należy zamontować przed wykończeniem ścian i podłóg. System kasetowy doskonale nadaje się zarówno do małych, jak i dużych pomieszczeń, do salonu i do kuchni. Sprawdzi się również w garderobie, do której wejście prowadzi z sypialni. Głównym atutem tego rozwiązania jest jego estetyka oraz łatwość wkomponowania w każdą aranżację wnętrz.

Drzwi przesuwne - jakie wybrać do wykończenia wnętrz?

Drzwi przesuwne – jakie zastosowanie?

Minimalistyczne i nowoczesne wewnętrzne przesuwne drzwi szklane dodadzą pomieszczeniu wytworności i elegancji. To coraz chętniej wybierana opcja, jaka najlepiej sprawdza się w formie reprezentacyjnego przejścia między salonem a holem. Jest także doskonałym rozwiązaniem na drzwi tarasu, dopełniając nowoczesną aranżację wnętrz. Poza tym systemy przesuwne skutecznie sprawdzają się też jako ścianki działowe drewniane i drewnopochodne:

  • między kuchnią a spiżarnią,
  • między pokojem a kuchnią, jako stylowy element takiej przestrzeni, choć zwykle opracowywany w systemie kasetowym,
  • między garderobą a sypialnią, maskując poranny bałagan,
  • w pomieszczeniach wielofunkcyjnych, jeśli chcesz wydzielić dodatkową przestrzeń, jak np. aneks do pracy,
  • w przedpokoju drzwi przesuwne stanowią bardzo dobre zamknięcie szaf wnękowych.

Wygodne otwieranie i zamykanie drzwi umożliwiają główne elementy systemu: szyna, wózek i ograniczniki stabilizujące tor jazdy. Ogromną zaletą tego rozwiązania jest ich prosty montaż w istniejącym już budynku bez konieczności przeprowadzania generalnego remontu. Dużą łatwość aranżacji daje także system kasetowy dzięki różnej grubości kasety. To pozwala dopasować rozwiązania do prawie każdej ściany, tworząc z nią spójną całość.

W ofercie DDD Dobre Dla Domu znajdziesz szereg rozwiązań, w tym także nietypowych.

To, jaką stylistykę wybierzesz docelowo – klasyczną, nowoczesną czy rustykalną – zależy od Twoich upodobań oraz innych elementów wystroju, tj. meble oraz kolor i faktura ścian – warto o tym pamiętać.