Jak dobrać dywan, żeby pasował do podłogi

Zakup właściwie dobranego dywanu do układu i stylistyki wnętrza wbrew pozorom nie jest prostym zadaniem. Dywan powinien być nie tylko funkcjonalny – do jego zadań należy również wzbogacenie wnętrza pod względem estetycznym. Istotne jest także, aby współgrał z podłogą położoną w danym pomieszczeniu. Podpowiadamy, na co zwracać uwagę i jak dobrać dywan, aby nie przysłonił równie atrakcyjnej podłogi.

Kiedy już wszystkie ściany w danym pomieszczeniu zostały pomalowane, a podłogi i drzwi dopasowane, zaczyna się etap szczegółowej aranżacji wnętrza. To czas, w którym szukasz mebli i tkanin najlepiej oddający wymarzony charakter Twojej przestrzeni. Pamiętaj, że to właśnie dywan jest jednym z największych nośników wzorów i kolorów w pokoju i jeśli zostanie dopasowany nieodpowiednio do wystroju, to zaburzy jego estetykę, a także przysłoni inne atuty pomieszczenia.

Dywany do salonu – ogólne zasady przydatne w urządzaniu wnętrz

Zanim zdecydujesz się na wybór dywanu do salonu, zastanów się nad kilkoma ważnymi czynnikami. Układ mebli, kolor i faktura podłóg oraz wielkość pokoju to kluczowe elementy, które wpłyną na to, jaki dywan do salonu wybierzesz. Przemyśl także, w której części przestrzeni dywan będzie go uatrakcyjniał, a gdzie mógłby niepotrzebnie przysłonić inne elementy, warte wyeksponowania.

Najlepiej umieścić go centralnie względem kompletu wypoczynkowego oraz zadbać o to, aby przednie nogi mebli, takich jak stół kawowy czy sofa, znalazły się na dywanie. Unikaj małych dywaników położonych pod stolikiem, które są w stanie pomieścić wyłącznie ten jeden mebel. Takie rozwiązanie spowoduje, że pomieszczenie wyda się zbytnio podzielone, co dodatkowo optycznie je zmniejszy.

Jak dobrać dywan, żeby pasował do podłogi

Panele podłogowe a dywan – jak łączyć faktury i kolory

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele paneli podłogowych, a także podłóg drewnianych o różnorodnej fakturze oraz barwie. Właśnie dlatego tym bardziej istotne jest, aby dobrać dywan, który nie przysłoni jej często ciekawego ułożenia oraz charakteru. Zatem przy wyborze dywanu weź przede wszystkim pod uwagę materiał wykończenia podłogi. Najlepiej sprawdzi się zasada kontrastu, czyli jaśniejszy dywan do ciemnej podłogi oraz odwrotnie – ciemniejszy dywan do jasnej podłogi.

Istotne jest również, czy oba elementy (podłoga i dywan) są jednolite, czy wzorzyste. Na podłodze z wyraźnie widocznym wzorem lepiej będzie się prezentować dywan jednolity, który niepotrzebnie nie odciągnie od niej uwagi. Faktury, które ze sobą nie współgrają, wprowadzają we wnętrzu stylistyczny chaos. Jeśli jednak podłoga jest jednobarwna i stonowana, to warto zdecydować się na dywan o długim włosie czy nietypowej fakturze.

Dywan w salonie – czy warto?

W ofercie DDD Dobre Dla Domu znajdziesz wiele modeli paneli podłogowych zarówno laminowanych o ciekawej fakturze oraz tych naturalnych, wykonanych z drewna (takich jak: dąb, bambus, merbau, jesion czy orzech). Każda z tych podłóg umożliwia realizację indywidualnej koncepcji na aranżację wnętrza i stanowi jego oryginalne wykończenie, dlatego zanim zdecydujesz się na zakup dywanu, przemyśl, czy na pewno w danym pokoju jest potrzebny.

Dywan jest ciekawym elementem dekoracyjnym i może urozmaicić wygląd pomieszczenia, a także zabezpieczyć podłogę przed zarysowaniem, warto jednak pamiętać, że jest on dodatkiem do położonej wcześniej podłogi, a nie na odwrót. Jeśli podczas pierwszego etapu aranżacji wnętrza zdecydowałeś się na zakup paneli podłogowych wysokiej jakości, o oryginalnej barwie czy specjalnie stylizowanej fakturze nawiązującej do konkretnego stylu, to przykrywanie całości dywanem mija się z celem naszej pierwotnej inwestycji.